Nie wyrzucaj popiołu z kominka. Zobacz jak go sprytnie wykorzystać!

DIY Data publikacji: 07 lutego 2018

Sposoby na wykorzystanie popiołu drzewnego

Popiół drzewny można wykorzystać na wiele sposób. Jeśli masz w domu kominek to na pewno musisz sporo go wyrzucić. Część jednak możesz zostawić i wykorzystać. Zobacz w jaki sposób.

1. Nawóz dla kwiatów

Popiół drzewny zawiera wapń, magnez i potas. Dzięki temu jest idealnym nawozem dla kwiatów. Zwłaszcza dobrze sprawia się w przypadku gliniastych gleb. Wystarczy już 30 gramów na metr kwadratowy aby zaczął działać. Możesz wymieszać go z wodą i opryskiwać glebę lub posypać ją cienką warstwą popiołu drzewnego.

2. Zwalczanie szkodników

Popiół drzewny przyda nam się w ogrodzie jeszcze raz do zwalczania szkodników. Gdy szkodniki atakują jakąś roślinę rozsyp wokół niej cienką warstwę popiołu. Dzięki temu możesz wypełnić np. mszyce.

3. Dodaj go do kompostu

Gdy masz w ogrodzie lub na działce kompost dodaj do niego popiołu drzewnego. Wpływa na polepszenie jego składu oraz ogranicza zachowanie nieprzyjemnego zapachu.

4. Zwiększ plony owoców

Gdy hodujesz w ogrodzie owoce podsypuj drzewka czy krzaczki popiołem drzewnym. Dzięki temu będą one smaczniejsze, a plony będą większe.

5. Bujniejszy trawnik

Gdy będziemy popiołem posypywać nasz trawnik będzie on bujniejszy i zdrowszy. Nie trzeba tego robić często. Warto zrobić to chociaż raz na wiosnę gdy rośliny potrzebują dużo minerałów.

6. Wymieszaj nasiona z popiołem

Gdy siejesz nasiona jakiś roślin wymieszaj je z popiołem. Wzmocni to je, przyśpieszy wzrost i ochroni przed grzybami czy szkodnikami. Mamy wtedy większe szanse na ich piękne wykiełkowanie.

Źródło artykułu: http://www.genialetricks.de/asche-fuer-alles/

Podobne artykuły