Wychodzisz z domu? Nigdy nie zostawiaj włączonego wentylatora!

Lifestyle Data publikacji: 29 lipca 2021

Podczas upałów wentylator pozwala nam zyskać choć trochę ochłody. Jak każde urządzenie elektryczne może on stanowić jednak niebezpieczeństwo pożarowe. Przekonała się o tym użytkowniczka TikToka, która w jednym z filmów na tej platformie postanowiła ostrzec innych, by nigdy nie pozostawiali go włączonego, gdy wychodzimy z domu.

Nie zostawiaj wentylatora włączonego, gdy nie ma Cię w domu

Użytkowniczka TikToka o pseudonimie „historiaprawdziwa” umieściła film, w którym ostrzega przed pozostawieniem włączonego wentylatora podczas naszej nieobecności w domu. Urządzenie to choć jest proste w konstrukcji, to zawsze może ulec awarii. Tak było właśnie w tym przypadku.

Upały doskwierały Joannie, a więc chłodziła się w domu za pomocą zwykłego wiatraka. Musiała jednak wyjść z domu i uznała, że pozostawi urządzenie włączone. Podczas jej nieobecności będzie dalej wymuszało cyrkulację powietrza, a więc po powrocie będzie w mieszkaniu przyjemniej.

Po powrocie do domu okazało się, że urządzenie zepsuło się. W tylnej części, w której znajduje się silnik było już bardzo gorące. Śmigła natomiast stanęły w miejscu. Zaczął ulatniać się dziwny zapach. Na szczęście Joanna wróciła do domu i zdążyła odłączyć urządzenie. Łatwo jednak wyobrazić sobie, co by mogło się stać, gdyby postanowiła zostać poza domem dłużej.

@historiaprawdziwa

♬ Inspirational Piano – AShamaluevMusic

Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych włączonych podczas nieobecności w domu

Z historii Joanny można wysnuć prosty wniosek. Nie należy zostawiać urządzeń elektrycznych podczas naszej nieobecności w domu. Co prawda, wiele z nich posiada specjalne zabezpieczenia, które chronią przed pożarem lub zalaniem. Znajdziemy je w pralce czy zmywarce do naczyń. Nie możemy jednak nigdy mieć pewności, że zadziałają one odpowiednio. Dlatego nasza obecność i możliwość zareagowania może uchronić nas przed pożarem, a w efekcie stratą dorobku naszego życia.

Dlatego pamiętajmy o tym, aby wychodząc z domu wyłączyć działające urządzenia elektryczne. Podczas dłuższej absencji warto nawet odłączyć z sieci urządzenia, które nie są potrzebne. Warto to zrobić choćby przed urlopem. W ten sposób zmniejszamy ryzyko, a jednocześnie chronimy urządzenia przed przepaleniem w przypadku skoku napięcia.

Podczas codziennego ich użytkowania bardzo pomocne mogą być listwy antyprzepięciowe, które z jednej strony chronią podłączone do niej urządzenia, a z drugiej pozwalają za pomocą jednego przycisku odłączyć do nich dopływ prądu.

Podobne artykuły