Trwająca wiosna i nadchodzące powolnymi krokami lato to czas, kiedy bardzo dużo czasu spędzamy na zewnątrz. Spacerujemy, organizujemy pikniki na łąkach, wybieramy się na dłuższe wycieczki piesze czy rowerowe w pięknych okolicznościach przyrody bądź po prostu decydujemy się na wizytę w parku. Jednak wszystkie te aktywności obarczone są ryzykiem ataku kleszcza. Sprawdź, czy w kwietniu w parkach i lasach są już kleszcze! Jak się przed nimi chronić?
Kleszcze nie są nam obce. Każdy człowiek niejednokrotnie spotkał się z ich złą sławą. Kleszcze aktywizują się na przełomie marca i kwietnia, a więc w pierwszych wiosennych miesiącach, kiedy na zewnątrz zaczyna się robić cieplej. Temperatura powietrza wzrasta wtedy do ok. 4-8 stopni.
Jeśli chodzi o rytm dobowy, kleszcze najbardziej aktywne są w godzinach porannych, czyli od ok. 8:00-9:00 do ok. 11:00-12:00. W przypadku aktywności popołudniowej wyróżnić można takie godziny jak: 16:00-17:00 aż do późnego wieczora.
Kleszcze żyją zwykle w lasach, ale też niezwykle często spotkamy je na obrzeżach lasów. Okazuje się, że nie trzeba być na wycieczce w lesie, aby przynieść ze sobą kleszcza. Jak pokazuje doświadczenie, najwięcej kleszczy spotkać można w wysokich trawach. Niekiedy wystarczy też wejść na standardowy trawnik, by złapać kleszcza.
Ochronę przed kleszczami można podzielić na kategorie. Przede wszystkim, by nie doprowadzić do wbicia się kleszcza w ciało, warto postawić na odpowiednie ubranie. Na leśne wycieczki najlepiej wybierać ubrania z długimi rękawami, nogawkami. Niezwykle ważne jest również nakrycie głowy. Warto wybierać odzież ze ściągaczami, a skarpetki naciągać na spodnie.
Choć wiele osób twierdzi, że lepiej ubierać ciemne ubrania, można zadziałać odwrotnie. Jasne kolory nie odstraszą kleszczy, jednak na białym czy kremowym swetrze bądź czapce znacznie łatwiej zlokalizować intruza, niż na ciemnym okryciu.
Decydując się na spacer bądź inne łąkowo-leśne wycieczki, warto trzymać się kilku zasad:
Poza wyżej wymienionymi środkami można dodatkowo zastosować preparaty odstraszające owady. Są to głównie repelenty, czyli środki biobójcze syntetyczne charakteryzujące się wysoką skutecznością. Stosowanie takich środków zapewnia ochronę, ponieważ owady powstrzymywane są przed ukąszeniem.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.