Twarde i kruche paznokcie u stóp podczas obcinania. Co to oznacza?

Uroda Data publikacji: 17 listopada 2018

Czy zauważyłaś podczas obcinania paznokciu u stóp, że zrobiły się twarde i łamliwe? Ich obcinanie jest dużo trudniejsze, a zamiast prostego kształtu, paznokcie zaczynają się łamać i strzępić? Normalnie paznokcie u stóp są dość elastyczne, a ich łamliwość i twardość nie oznacza niedoborów pewnych witamin, a dużo częściej po prostu grzybicę paznokci.

Grzybica paznokci stóp

Przyczyn można doszukiwać się w wielu płaszczyznach, ale zazwyczaj po prostu wystarczy trochę pecha i zarażenie się na basenie czy przez założenie używanych kapci w gościach. Nie trzeba się jej wstydzić, ani denerwować. Szacuje się, że ponad 20% ludzi ma z nią problem. Zdiagnozować grzybicę paznokci można samodzielnie. Zwróć uwagę na płytkę paznokcia, pojawią się na niej przebarwienia, które mogą być białe, żółte, a z czasem nawet brązowe. Oprócz tego paznokcie mogą zrobić się kruche. Podczas obcinania będą twarde i łamliwe. Inaczej niż zdrowe paznokcie, które są dość elastyczne.

Oprócz tego brzegi paznokcia mogą robić się żółte. Często pojawiają się też podłużne bruzdy na paznokciach, które również zwiększają jego kruchość. Paznokcie mogą również wydzielać nieprzyjemny zapach.

Jak leczyć grzybicę paznokci u stóp

Zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Osobą, która zajmuje się tego typu problemami jest dermatolog. Nie ma co liczyć na to, że grzybica ustąpi sama. Tak się nigdy nie dzieje. Trzeba leczenia, które jest długie. Po prostu należy się uzbroić w dużo cierpliwości i stosować się do zaleceń lekarza. Sama kuracja może trwać nawet kilka miesięcy. W zaawansowanym stadium warto zawsze udać się do dermatologa, jeśli jednak to dopiero początek zmian, które zauważyłaś, możesz podjąć kurację samodzielnie.

Jeśli udasz się do apteki dostaniesz tam różnego rodzaju preparaty przeciwgrzybicze dostępne bez recepty. Może to być żel do smarowania lub nawet lakier do paznokci. Będzie to jednak trwało długo, lekarz natomiast może przygotować szybszą terapię polegającą np. na doustnym przyjmowaniu preparatu zabierającego substancje zabijające grzyby.

Do tego grzybica jest chorobą, która lubi powracać dlatego warto zastosować się do zaleceń, które przygotuje dla nas lekarz. Czasami nawet hoduje się w laboratorium wyizolowane grzyby, by określić ich gatunek i dobrać odpowiednie leczenie. Dlatego warto znaleźć czas na konsultację z dermatologiem.

A co jeśli to nie grzybica?

Oczywiście łamliwość paznokci u stóp nie musi od razu oznaczać grzybicy. To kolejny powód by skonsultować się z lekarzem i dokonać oględzin. Może to być związane z brakiem wapnia w organizmie. Wtedy warto go suplementować, a paznokcie nawilżać nawet dwa razy dziennie.

Podobne artykuły