Tapetowanie ścian krok po kroku – jak samodzielnie wykonać prosty remont?

Wnętrza Data publikacji: 16 października 2023

Kiedy już nadejdzie ten dzień, w którym stwierdzisz, że ściany w twoim mieszkaniu wymagają pilnego remontu lub po prostu zapragniesz diametralnie odmienić i odświeżyć wygląd każdego pomieszczenia, masz do wyboru kilka wariantów. Jednym z nich jest tapetowanie, które ze względu na sporą różnorodność rodzajów tapet oraz szeroką gamę wzorów gwarantuje łatwe i szybkie uporanie się z niezbędnymi pracami, czego finalnym efektem będzie wspaniałe wykończenie twojego mieszkania.

Tapety – charakterystyka

Obecnie na rynku mamy do wyboru kilka popularnych rodzajów tapet:

Tapety winylowe – tapetę winylową, wykonuje się je z PCV, są zmywalne i sprawdzą się  w kuchni, łazience oraz miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia takich jak korytarz czy zaciszny kąt naszego pupila. Występują w dwóch wersjach twardej i piankowej:

  • modele piankowe są delikatniejsze, przez co łatwiej je zarysować, za to doskonale maskują wszelkie nierówności,
  • modele twarde z kolei charakteryzują się bardziej zwartą strukturą przez co są trwalsze.

Tapety tekstylne – ich inna nazwa to tapety materiałowe, prezentują się bardzo wytwornie i elegancko, ale za to są kłopotliwe w utrzymaniu oraz „nie lubią” pomieszczeń mokrych  i wilgotnych. W przypadku tapet tekstylnych ze względu na ich strukturę nie poleca się ich układania osobom bez doświadczenia.

Tapety papierowe – są najbardziej popularną wersją tapet, a zarazem najbardziej ekonomiczną. Składają się z dwóch laminowanych warstw papieru, z których pierwsza jest zdobiona. Łatwo je zarysować lub podrzeć. Występują w wersji zmywalnej bądź nie.

Tapety z włókna szklanego – jest to najmocniejsza wersja tapet, problematyczna w montażu, ale dzięki zawartości włókna szklanego niezwykle trwała, przeznaczona do stosowania w pomieszczeniach, w których nietrudno o uszkodzenia mechaniczne tapety.

Rodzajów tapet jest więcej, jak chociażby tapety przeznaczone do malowania czy fototapety, ale w dużej mierze są to wariacje opisanych powyżej modeli. Dodatkowo wyróżniamy tapety, które produkowane są na specjalnym flizelinowym podkładzie.

PORADA: Tapety flizelinowe są praktyczniejsze, gdyż na etapie nakładania kleju wystarczy posmarować tylko samą ścianę a demontaż tapety flizelinowej przy odrywaniu jej od ściany nie pozostawia śladów podkładu.

wytworna faktura tapety tekstylnej

Nie tylko dekoracyjne. Jakie dodatkowe funkcje spełniają tapety?

Zanim samodzielnie przykleisz „pierwszy pas tapety”, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą ustalić, jakiego konkretnie rodzaju tapety użyć?

  • jakie pomieszczenia obejmie tapetowanie ścian, czy będzie to łazienka, kuchnia czy może pokój dziecka?
  • czy poprzez kładzenie tapety chcemy zniwelować krzywizny lub ukryć mankamenty w strukturze ściany?
  • czy chcemy wygłuszyć lub ocieplić pomieszczenie?
  • czy raczej zabezpieczyć powierzchnię ściany przed zabrudzeniami?
imitacja ściany wykonanej z cegły

Powtórka z matematyki, czyli mierzymy i liczymy!

Zanim jeszcze udamy się do właściwego sklepu, aby nabyć wybraną tapetę, należy obliczyć, ile jej faktycznie będziemy potrzebować. W tym celu mierzymy metraż każdej ściany, którą chcemy tapetować, a następnie sumujemy wszystkie wyniki – otrzymana wartość to powierzchnia, na którą trzeba przykleić tapetę. Następnie dzielimy ją, przez liczbę metrów znajdującą się w jednej rolce tapety. Wartość tą bez problemu znajdziemy na każdym pojedynczym opakowaniu rolki. Otrzymany wynik to potrzebna liczba sztuk rolek.

UWAGA: Otrzymany wynik należy zaokrąglić w górę, robimy to, żeby mieć pewność, iż  w trakcie klejenia tapety nie zabraknie nam materiału.

malowanie ścian za pomocą wałka

Tapetowanie ścian – jak to ogarnąć?

Kiedy wybraliśmy odpowiedni rodzaj tapety i obliczyliśmy, ile jej zużyjemy, przystępujemy do przygotowania pomieszczenia. Musimy kolejno wynieść meble, zdemontować listwy przypodłogowe oraz zabezpieczyć folią podłogi. Dokładnie usunąć starą tapetę oraz klej. Następnie upewniamy się, czy ściana jest zdatna do klejenia tapet tzn. czy jest czysta, sucha i ma nie zaburzoną strukturę powierzchni.

Jeżeli okaże się, że kondycja naszych ścian nie pozwoli na skutecznie i trwałe przyklejenie tapety, musimy dokonać stosownych napraw w jej strukturze – naprawić pęknięcia, uzupełnić ubytki, jeśli takie są, a następnie przemyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła np. malarskiego.

Od razu sprawdzamy chłonność ścian, poprzez przyłożenie do nich chociażby nasączonej wodą gąbki. Tynki, na których zostaną mokre plamy, należy zagruntować, aby ściana nie wchłaniała wilgoci.

Istotną kwestią jest również dobór odpowiedniego kleju, którym będziemy tapetować ściany. Gdyż do określonego typu tapet przewidziany jest specjalny klej, a także metoda, jaką będziemy stosować przy jego nakładaniu. Są dwie podstawowe techniki nanoszenia kleju:

  • sposób pierwszy, polega na smarowaniu uprzednio przyciętej tapety odpowiednio dobranym klejem i przyklejeniu do ściany. Przy pomocy szczotki lub gumowego wałka ruchami, od środka w kierunku boków brytu, usuwamy nadmiar powietrza spod tapety. Metoda ta jest polecana w przypadku tapet papierowych czy winylowych.
  • sposób drugi charakteryzuje się tym, że klej nakłada się bezpośrednio na ścianę przy pomocy wałka malarskiego i pędzla. Pamiętaj, aby dozować klej na ścianę, trochę ponad szerokości pasa tapety. Zabieg taki ma zapobiec wietrzeniu kleju w miejscach, gdzie nie ma jeszcze przyklejonego brytu.

Jeśli już wybraliśmy odpowiednią tapetę, klej oraz właściwie przygotowaliśmy pomieszczenia i ściany, zabieramy się za przyklejanie tapety. Niezależnie z jaką tapetą mamy do czynienia, postępujemy podobnie:

  1. rysujemy od sufitu pionową linię bazową, od niej zaczniemy przyklejanie kolejnych tapet,
  2. tapetę przykładamy do ściany, pamiętając o zapasie zarówno u góry, jak i dołu,
  3. po przyklejeniu tapety, dociskamy i wygładzamy, ruchem od środka pasa do jego krawędzi, dzięki czemu klej lepiej zwiąże się z podłożem.
  4. następny pas tapety przyklejamy obok poprzedniego, pilnując przy tym, aby nie powstał pomiędzy nimi odstęp oraz aby nie wydostała się spod niego reszta kleju.
  5. miejsca bezpośrednio do siebie przylegające najlepiej docisnąć specjalnym wałkiem.
  6. newralgiczny moment to ten związany z tapetowaniem kątów czy narożników – naczelną zasadą jest, że nie klei się tapet przez kąt, lecz nakłada oba boki jeden po drugim.

Meandry tapetowania.

W przypadku tapet ze wzorami, sprawa ich klejenia ma się zgoła odmiennie. Tapety te ze względu na wymóg dopasowania wzoru dzielimy na:

  • tapety o dowolnym pasowaniu wzoru,
  • tapety o prostym pasowaniu wzoru,
  • tapety o przesuniętym pasowaniu wzoru.

Tapety o przesuniętym pasowaniu wzoru wyróżniają się od pozostałych stopniem trudności ich prawidłowego ułożenia.

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że samodzielne tapetowanie ścian nie jest dla Ciebie lub po prostu nie masz na to wszystko czasu, zachęcamy do skorzystania z opcji, którą daje – Profesjonalne Tapetowanie – czyli zakup tapety wraz z usługą tapetowania. Dzięki czemu cena tapety jest niższa, a ty zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu.

Pomoc fachowców może okazać się nieoceniona, dlatego sprawdź aktualnie obowiązujące ceny tapetowania ścian i ciesz się z solidnej i sprawnie wykonanej pracy.

profesjonalnie ułożona tapeta

Wujek dobra rada.

Zanim rozpoczniesz samodzielne tapetowanie pokoju, kuchni czy łazienki, mam dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek:

  • wybieraj rolki tapet o jednakowych numerach partii produkcyjnej,
  • klej tapety przy zamkniętych oknach i drzwiach, pamiętaj by wyłączyć ogrzewanie,
  • w przypadku kleju w proszku dopilnuj, aby po zmieszaniu z wodą klej miał jednolitą konsystencję pozbawioną grudek,
  • oprócz podstawowych narzędzi zaopatrz się również w te specjalistyczne jak wałki do dociskania i wygładzania powierzchni czy dobrej jakości pędzel,

Podsumowanie.

Samodzielne tapetowanie ścian z pozoru sprawia wrażenie prostego i łatwego do wykonania zadania. W rzeczywistości już na etapie planowania potrzebna jest fachowa wiedza, która w późniejszych etapach zaoszczędzi nam nerwów, czasu i pieniędzy. Dlatego warto zdecydować się na usługi profesjonalistów.

Podobne artykuły