Wrotycz pospolity, znany również jako „roślina kamforowa”, jest powszechnie występującym gatunkiem na polskich łąkach. Czasem można go spotkać nawet na osiedlach miejskich. Jak podaje Onet to właśnie jego charakterystyczny, mocny zapach przypominający kamforę ma zdolność odstraszania owadów, w tym kleszczy.
Roślina ta zawiera składnik owadobójczy, tujon, który czyni ją skutecznym naturalnym środkiem w walce z tymi niebezpiecznymi pasożytami. Uprawiany wzdłuż płotów lub w towarzystwie innych roślin, wrotycz odstrasza niechciane owady. Dodatkowo, z tej rośliny można sporządzić opryski na skórę, które okażą się pomocne podczas wiosennych i letnich spacerów, chroniąc przed kleszczami, muchami i komarami.
Podczas przechadzki po łąkach warto zerwać kilka gałązek wrotycza i włożyć je do kieszeni kurtki lub spodni. Hydrolat wrotyczu pospolitego może być stosowany jako bazę do roztworu środka odstraszającego owady. Rozpylany bezpośrednio na sierść zwierząt oraz na ludzką skórę, o ile nie wykazujemy reakcji alergicznej na wrotycz, efektywnie odstrasza owady.
Jednak wrotycz nie jest tylko naturalnym repelentem. Wykazuje również działanie antypasożytnicze i przeciwgrzybicze. Należy jednak pamiętać, że z powodu zawartości tujonu, wrotycz jest trujący i nie powinien być spożywany przez ludzi ani zwierzęta. Dlatego wrotycz należy stosować wyłącznie zewnętrznie.