Szlifierka oscylacyjna jest bardzo przydatnym narzędziem w przydomowym warsztacie. Znajdzie ona zastosowanie podczas remontu, renowacji starych mebli czy szeroko pojętego majsterkowania. Jest to bardzo uniwersalna szlifierka i choć istnieją urządzenia bardziej wszechstronne, które również mogą mieć zastosowanie podobne do szlifierki oscylacyjnej, to w przypadku szlifowania ciężko o bardziej precyzyjne urządzenie.
Szlifierka oscylacyjna jest rodzajem szlifierki wyposażonym w tak zwaną stopę, na którą mocuje się papier ścierny. Wykonuje ona ruch oscylacyjny, czyli stały i nieprzerwany ruch w przód i w tył.
Szlifierki oscylacyjne mogą mieć różną wielkość stopy oraz jej kształt. Wyróżniamy głównie stopy trójkątne, prostokątne lub kwadratowe, choć zdarzają się również urządzenia z okrągłymi stopami. Wpływa to na skuteczność oraz wygodę szlifowania na różnych powierzchniach.
W przeciwieństwie do chociażby szlifierki kątowej, szlifierka oscylacyjna skupia się na jak najdokładniejszym wykonywaniu pracy, do której została stworzona, czyli szlifowania i ścierania.
Ze względu na wspomnianą wcześniej precyzję pracy, szlifierka oscylacyjna wykorzystywana jest głównie do prac wykończeniowych. W przypadku zastosowania domowego rzadko przyjdzie nam pracować z powierzchniami betonowymi, choć jest to w zakresie jej możliwości.
Znacznie częściej szlifierki oscylacyjne stosowane są do przygotowywania powierzchni z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego. Za ich pomocą możemy usunąć warstwę zniszczonej i wyblakłej farby lub lakieru z barierki na balkonie, drzwi czy mebli. Pozwolą również na szlifowanie różnych powierzchni przed nałożeniem impregnatu i farby lub lakieru. Z tych względów nadadzą się znakomicie do odrestaurowania starych mebli.
Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoją konstrukcję szlifierki oscylacyjne mają trudności w przypadku powierzchni wklęsłych i wypukłych. Ich tarcza cechuje się małą elastycznością, dlatego tylko praca na płaskich powierzchniach, w szczególności zrobionych z drewna, pozwoli na wykorzystanie w pełni precyzyjności oferowanej przez szlifierki oscylacyjne.
W zależności od kształtu i wielkości stopy szlifierka oscylacyjna jest w stanie dobrze poradzić sobie w różnych warunkach. Na przykład stopa trójkątna ze względu na swój spiczasty kształt nadaje się idealnie do szlifowania we wszelkich rogach i kątach.
Przy szlifowaniu dużych powierzchni warto wybrać model z większą stopą, dzięki czemu szlifowanie przebiegnie znacznie szybciej, szczególnie jeśli w parze będzie iść również moc, pozwalając zaoszczędzić czas. Natomiast precyzyjne prace łatwiej i wygodniej będzie przeprowadzić za pomocą szlifierki z mniejszą stopą.
Szlifierka oscylacyjna może również być stosowana do polerowania, chociażby lamp samochodowych. W takim przypadku wystarczy tylko wymienić papier ścierny na gąbkę lub pad polerski.
W ofercie sklepów możemy znaleźć przeróżne modele szlifierek oscylacyjnych. Warto więc poświęcić kilka chwil i odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich prac będziemy potrzebowali szlifierki. Niezależnie od potrzeb należy zwrócić uwagę na poniższe parametry.
Wybierając szlifierkę, warto zwrócić uwagę na jej rodzaj zasilania. Na rynku są modele zasilane z sieci elektrycznej, jak i posiadające akumulator. W pierwszym przypadku istotne będzie zwrócenie uwagi na długość kabla. Jeśli chodzi o moc urządzenia, to nie ma tutaj znaczących różnic.
Moc szlifierki ma bezpośrednie przełożenie na wydajność urządzenia. To ze względu na nią materiały takie jak twarde drewno, metal czy beton nie będą stanowić wyzwania, podobnie jak duże powierzchnie, które będzie można przeszlifować szybko i sprawnie, oszczędzając w ten sposób czas. Ponadto szlifierka mająca silnik bezszczotkowy, będzie wykazywać się mniejszą awaryjnością oraz większą trwałością.
Podobnie jak prędkość obrotowa w pozostałych typach szlifierek, tak liczba oscylacji na minutę oraz jej regulacja wpływają w znacznym stopniu na wydajność i dokładność pracy. Regulacja pozwala na dopasowanie oscylacji do materiału, z jakiego jest szlifowana powierzchnia. Dla porównania przy pracach wymagających dużej precyzji i dokładności najlepiej ustawić niższy zakres oscylacji, natomiast wyższa regulacja pozwoli na przeszlifowanie większej powierzchni w krótszym czasie lub nada się idealnie do twardszych materiałów.
Na wydajność pracy ma wpływ też średnica oscylacji, czyli wychylenie stopy szlifierki. Im jest ona większa, tym wydajniejsza jest szlifierka. Przekłada się to również na elastyczność tarczy.
Jak już zostało wcześniej wspomniane, wielkość i kształt stopy szlifierki ma wpływ na jej użytkowanie. Duża prostokątna lub kwadratowa stopa pozwoli zaoszczędzić czas w przypadku pracy przy dużych powierzchniach, natomiast mniejsza zapewni komfort, gdy wymagana jest precyzja i dokładność. W przypadku powierzchni z dużą ilością krawędzi i rogów najlepiej nada się stopa trójkątna.
Najczęściej możemy spotkać się z mocowaniem na zaczepy, choć coraz popularniejsze staje się też mocowanie na rzep, które jest znacznie wygodniejsze i sprawniejsze od tradycyjnego rozwiązania.
Warto również zwrócić uwagę na udogodnienia, które może posiadać szlifierka oscylacyjna. System antywibracyjny sprawi, że szlifierka będzie łatwiejsza w użyciu. Dodatkowo niwelowanie wibracji sprawi, że ręce będą się mniej męczyć podczas użytkowania. Pył i kurz są nieuniknionym zjawiskiem podczas szlifowania i nie tylko dokładają pracy związanej ze sprzątaniem, lecz również mają negatywny wpływ na zdrowie. Aby uniknąć lub przynajmniej zminimalizować ten problem warto zainwestować w szlifierkę wyposażoną w system odsysania pyłu. Dzięki takiemu rozwiązaniu może nie być nawet potrzeby skorzystania z odkurzacza po zakończonej pracy.
Szlifierki oscylacyjne należą do powszechnie używanych elektronarzędzi, w szczególności w branżach wymagających dużej precyzji szlifowania i ścierania powierzchni. Aby zakupić niezawodne szlifierki oscylacyjne do domu, należy odpowiednio przemyśleć swoje potrzeby i według nich dobierać szlifierkę o odpowiednich parametrach.