Rzeczy, których używasz codziennie, ale zostały wymyślne całkowicie w innym celu

Lifestyle Data publikacji: 08 maja 2017

Wiele produktów nam znanych początkowo miało całkowicie inne zastosowanie. Jest to bardzo ciekawe, że początkowo wymyślone zostały w innym celu. Dzisiaj poznacie kilka z nich :)

Coca Cola

Farmaceuta John Pemberton, weteran wojny secesyjnej wykonał miksturę z orzechów kola i liści koki. Polecił pić ją żołnierzom biorącym morfinę by chronić ich układ nerwowy. Gdy sprzedał swoje udziały Coca-Cola stała się popularnym napojem.

Ciastolina

Początkowo wynaleziona została do czyszczenia tapety w domach, w których były kominki. Pomagała usunać nagromadzoną się sadzę. Warz z pojawieniem się tapet winylowych ich czyszczenie stało się łatwe, a ciastolina nie była już potrzebna. Krewny wynalazcy, nauczyciel przedszkola dał ją dzieciom do zabawy i były z tego powodu bardzo szczęśliwy. Postanowiono więc, że można ją robić w różnych kolorach i wykorzystać jako zabawkę.

Bieżnia

Pierwotnie zaprojektował ją Sir William Cubitt w 1818 roku i miała stanowić rozrywkę dla bezczynnie przesiadujących w więzieniach. Gdy Ci po niej szli bieżnia służyła jako młyn do ziaren napędzana ich siłą mięśni. Dzisiaj idziemy na niej pobiegać dobrowolnie :)

Samoprzylepne karteczki na notatki

Dr Spacer Silver wymyślał klej, ale okazał się nie być na tyle trwały jak chciał i odrywał się bez problemu. Wtedy jego kolega zaproponował aby za jego pomocą umocować zakładki w książce. Wkrótce powstały karteczki do notatek z tym klejem i do dzisiaj ich używamy.

Folia bąbelkowa

Wynaleziona została w 1947 roku i miała początkowo być trójwymiarową tapetą. Pomysł nie przyjął się jednak i zaczęto jej używać do pakowania.

Sprężynka

Początkowo nie była zabawką. Została wynaleziona przez inżynierów do mocowania czułych instrumentów na okrętach podwodnych. Jednak gdy okazało się, że całkiem zabawnie pełza zaczęto ją stosować jako zabawkę.

Listerine

Joseph Lawrence wymyślił w 1879 płyn do czyszczenia narzędzi chirurgicznych. Jego nazwa nawet pochodzi od nazwiska chirurga Jsepha Listera. Lekarze zaczęli go używać jednak dużo szerzej, w leczeniu ran, stomatologii, leczeniu grzybicy itd. Później płyn stał się również popularny jako odświeżacz oddechy i płyn do czyszczenia jamy ustnej w latach 20. Jest on aż tak stary :)

Kuchenka mikrofalowa

Kuchenka mikrofalowa to właściwie przypadek. Inżynier Percy Spencer został skierowany do testowania sprzętu radarowego i zauważył, że mikrofale z aktywnym radarem stopniowo rozpuszczały czekoladę w jego kieszeni. Wypróbował to na kukurydzy i tak odkrył kuchenkę mikrofalową.

Źródło artykułu: https://brightside.me/wonder-curiosities/15-everyday-things-that-were-designed-for-absolutely-different-purposes-332260

Podobne artykuły