Rolety rzymskie cieszą się duża popularnością bo stanowią świetny kompromis pomiędzy zasłonami, a wygodną w użytkowaniu roletą. Mają one charakterystyczny wygląd, który różni się od typowych rolet jakie najczęściej goszczą w naszych wnętrzach. Dzięki temu stają się również dekoracją naszego okna, a nie pełnią jedynie roli zaciemniającej i chroniącej wnętrze przed wścibskimi oczami sąsiadów.
Rolety rzymskie, które są uniesione w ciekawy sposób układają się nad oknem. Opuszczona natomiast skutecznie je zakrywa. Rolety rzymskie występują zasadniczo w dwóch rodzajach. Z fiszbinami oraz bez. Dzięki fiszbinom przy zwijaniu rolety tworzą się charakterystyczne zakładki. Rolety bez nich można powiedzieć, że po zwinięciu układa się w falbany. Dlatego też zdecydowanie częściej wybierane są rolety z fiszbinami, chociaż tym drugim też nie można odjąć swoistego uroku i przy wielu mniejszych oknach jest to nawet lepszym wyjściem.
Rolety rzymskie oczywiście dostępne są różnych kolorach. Wykonane są również z materiałów, które w mniejszym lub większym stopniu przepuszczają promienie słoneczne. Dlatego bez trudu dobierzemy coś co będzie odpowiadało naszemu wystrojowi mieszkania oraz potrzebom.
Jeśli zastawiacie się nad ich zakupem to z pewnością ciekawi Was system ich montażu i czy będzie to możliwe w przypadku Waszych okien. Uspokoimy Was, na pewno będzie to możliwe. Producenci rolet rzymskich przewidują naprawdę wiele sposobów montażu. Można je zamontować na ścianie, w suficie, we wnęce okiennej czy nawet na samej ramie okna. Warto jednak przed zakupem wiedzieć dokładnie w jaki sposób zamierzamy je zamontować.
Standardowy montaż rolet rzymskich przewiduje wykonanie tej czynności na ścianie. Trzeba wtedy wybrać roletę, która będzie nieco szersza od otworu okiennego i jest to naszym zdaniem montaż, który wygląda najlepiej. Roleta wtedy zakrywa całe okno i również to co stoi na parapecie. Drugi sposób montażu przewiduje montaż we wnęce okiennej i na suficie. Jest to ten sam model montażu bo zarówno wnęka okienna jak i sufit stanowią górną powierzchnię płaską. Tutaj dokładnie musimy dobrać wymiary rolety i sprawdzić czy otwór okienny jest równy i czy nie dochodzi do zwężeń. Dlatego wybieramy najmniejszy wymiar na szerokość. Jeśli otwór okienny nie jest równy roleta rozwinięta może to podkreślić. Dlatego warto wtedy zastanowić się nad roletą montowaną na ścianie.
Ostatnim sposobem jest montaż rolety na skrzydle okna. Sposób ten z pewnością będzie najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą korzystać z okien w momencie gdy roleta jest rozwinięta. Musimy pamiętać o tym, że okna nie otworzymy jeśli roleta zamontowana na śniecie czy suficie będzie rozwinięta. Musimy ją najpierw zwinąć. Jeśli jednak umieścimy ją na skrzydle okna będziemy mogli je w każdej chwili otworzyć. Sprawdzi się to z pewnością w przypadku okien balkonowych. Pamiętajcie w tym przypadku aby upewnić się czy producent rolety przewidział bezinwazyjny czy inwazyjny montaż rolety. Jeśli jest to montaż inwazyjny to oznacza to, że uchwyty będziemy musieli przykręcić do ramy okna, a to oznacza otwory, które w niej zostaną po demontażu rolety. Dlatego najbezpieczniejszym dla okna są poprzednie sposoby montażu. Oczywiście rolety rzymskie i zasłony mogą współistnieć i wystarczy po prostu wybrać odpowiedni montaż. Jeśli chcielibyście poznać ofertę rolet rzymskich i zapoznać się ze wzorami, modelami i kolorami to zapraszamy Was na Domondo.
Materiał zewnętrzny