Pokój dla rodzeństwa – jak urządzić?

Parenting Data publikacji: 29 marca 2021 / Aktualizacja: 2021-10-01

Każde dziecko marzy o swoim własnym pokoju, a każdy rodzic chciałby móc zapewnić dzieciom osobną przestrzeń. Niestety bardzo często takie rozwiązanie jest niemożliwe ze względu na niewielki metraż mieszkania. Jak zaaranżować pokój dla rodzeństwa tak, żeby każdy czuł się komfortowo? Mamy kilka sposobów! W najtrudniejszej sytuacji są rodzice, którzy muszą podzielić jeden pokój dla chłopca i dziewczynki albo pokój dla rodzeństwa w różnym wieku. Okazuje się, że nie jest to niemożliwe. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym przedstawimy praktyczne i ciekawe pomysły. 

Pokój rodzeństwa – wspólna przestrzeń czy walka o terytorium?

Dużo łatwiej jest zaaranżować wspólną przestrzeń dla dzieci w tym samym wieku, które od początku mieszkały razem i są do tego przyzwyczajone. Jeżeli w naszym życiu pojawia się kolejne dziecko, to starszemu będzie trudno zrozumieć i pogodzić się z nową sytuacją. Do tej pory wszystko należało do niego, a teraz tym wszystkim musi się dzielić. Warto porozmawiać ze starszym dzieckiem i przygotować je na to dużo wcześniej. Dobrym pomysłem jest wspólne przemeblowanie czy remont i pokazanie dziecku, że wspólny pokój rodzeństwa może być czymś fajnym. Znalezienie w tej trudnej sytuacji plusów jest kluczem do sukcesu.

Bardzo często dzieci nie lubią się dzielić. Chcą mieć poczucie, że coś należy tylko do nich. Projekt pokoju dla rodzeństwa powinien spełniać kilka warunków. Można zaaranżować przestrzeń w taki sposób, żeby każde z dzieci miało swój przysłowiowy kąt i mogło poczuć się jak u siebie. Te wszystkie zabiegi pozwolą na przejście zmian w dużo łagodniejszy sposób.

Projekt pokoju dla rodzeństwa

Zanim przystąpimy do prac remontowych i wykończeniowych powinniśmy stworzyć projekt pokoju dla rodzeństwa. Dobre planowanie oszczędzi nam wiele nerwów i czasu. Najważniejszym elementem takiego projektu jest jak najbardziej efektywne podzielenie dostępnej przestrzeni. Warto wydzielić osobne strefy na zabawę, sen czy naukę. Jeżeli jest to bardzo mały pokój dla dwójki dzieci, to warto rozważyć połączenie tych stref, ale mimo wszystko delikatnie rozdzielić je kolorami na ścianach czy dywanami. Równie ważny jest wybór odpowiednich mebli. Oprócz aspektów estetycznych powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakich są one wykonane. Meble do dziecięcego pokoju powinny być dobre jakościowo oraz łatwe w czyszczeniu i odporne na farby, plastelinę, kredki.

Pokój dla rodzeństwa – brat i siostra

Pokój dla chłopca i dziewczynki to nie lada wyzwanie. Zapewne każde z nich będzie miało inny pomysł na wystrój, inne potrzeby czy inne zabawki. Znalezienie kompromisu może być bardzo trudne. W bardzo prosty sposób można rozdzielić przestrzeń bez konieczności stawiania nowych ścian. Można wykorzystać do tego różne kolory farb na ścianach czy postawić oddzielne łóżka po dwóch stronach pokoju. Jeżeli jest to mały pokój dla dwójki dzieci to można wykorzystać łóżko piętrowe, a dodatkami i kolorami sprawić, że strefy będą bardziej spersonalizowane. Świetnym pomysłem jest też zapewnienie dzieciom szafek na kluczyk. To pozwoli im poczuć, że mają coś tylko dla siebie i brat czy siostra nie ma do tego dostępu.

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Dzieci w różnym wieku mają zupełnie inne potrzeby. Starsze dziecko będzie najczęściej potrzebowało miejsca do nauki i relaksu, a młodsze miejsca do zabawy i rysowania. Czy taki pokój dla dwójki dzieci może być praktyczny? Jak najlepiej zaaranżować przestrzeń? Tak jak w poprzednim przypadku, pokój dla rodzeństwa w różnym wieku najlepiej podzielić na osobne strefy. Powinniśmy znaleźć miejsce na biurko dla starszego dziecka oraz miejsce na zabawę dla dziecka młodszego. Niezwykle ważne jest też przechowywanie, ponieważ w pokoju dla rodzeństwa musimy znaleźć miejsce na wiele zabawek czy książek. Jeżeli jesteśmy zmuszeni zdecydować się na łóżko piętrowe to warto, aby starsze dziecko spało na górze. Względy bezpieczeństwa zawsze powinny być na pierwszym miejscu. Można zachęcić malucha do spania na dole poprzez ciekawe naklejki, plakaty czy lampeczki. Takie dodatki będą dla dziecka bardzo interesujące i atrakcyjne. 

Mały pokój dla dwójki dzieci – gdzie szukać inspiracji?

Jeżeli zupełnie nie wiemy, jak powinien wyglądać mały pokój dla dwójki dzieci i pierwszy raz taki pokój urządzamy, to warto sięgnąć po inspiracje. W internecie znajdziemy wiele ciekawych pomysłów i konkretnych projektów. Z każdego z nich możemy wyciągnąć coś dla siebie i dopasować to do naszych możliwości oraz potrzeb dzieci. Świetnym pomysłem jest też udanie się do sklepu meblowego. Tam bardzo często znajdziemy gotowe wystawki i propozycje dobrania mebli, kolorów czy modnych dodatków z drewna lub nawet dekoracje filcowe. To sprawi, że pokój dziecka będzie wyglądał nietuzinkowo i dziecko chętnie spędzi w nim czas i zaprosi do niego swoich przyjaciół.

Pokój dla rodzeństwa – podsumowanie

Każdą przestrzeń można ciekawie i praktycznie zaaranżować, ale należy pamiętać o kilku rzeczach. Pokój dla rodzeństwa ma być odpowiedzią na potrzeby naszych dzieci. To one mają czuć się komfortowo w tej przestrzeni. Warto brać pod uwagę sugestie maluchów i dostosować się do nich. Czasem kompromisy są konieczne, ale pomogą one pogodzić się z trudną sytuacją. Najważniejsze o co powinniśmy zadbać to wydzielenie stref na zabawę, naukę i sen. W podziale przestrzeni na dwójkę dzieci pomogą nam dodatki, kolory ścian czy osobne łóżka.

Zobacz również: Stiuk wenecki – jak go wykonać?

Podobne artykuły