Stiuk wenecki – jak go wykonać?

DIY Data publikacji: 01 października 2021

Stiuk wenecki to ciekawy efekt, który możesz uzyskać na swojej ścianie bez większego wysiłku. Z tego tekstu dowiesz się nieco więcej o tym rozwiązaniu aranżacyjnym oraz poznasz techniki jego wykonania. Zaczynamy!

Czym jest stiuk wenecki?

Stiuk wenecki to najprościej rzecz ujmując, kilkuwarstwowy tynk dekoracyjny. Dekoracyjność to w wypadku stiuku słowo klucz, ponieważ najlepiej opisuje efekt, który można uzyskać. Wiele osób chciałoby mieć stiuk wenecki w swoim domu, ale boi się skomplikowanego wykonania. Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów, ponieważ uzyskanie stiuku nie jest niczym trudnym. Ważne jest jednak przestrzeganie całej procedury oraz zadbanie o optymalne warunki dla schnięcia powłoki.

Tynk wenecki nie tylko w pałacach

Dotychczas tynk wenecki był kojarzony z wielką ozdobnością oraz wnętrzami pałaców, które są poza zasięgiem zwykłego zjadacza chleba. Obecnie jednak wielu projektantów chętnie sięga po efekt przecieranych ścian. Wynika to z faktu, że niedużym kosztem finansowym oraz energetycznym można odmienić charakter pomieszczenia o 180 stopni. Co więcej, stiuk wenecki jest wykorzystywany nie tylko przy ozdobnych aranżacjach. Dzisiaj można spotkać ten efekt nawet w surowych i eklektycznych pomieszczeniach. 

Stiuk wenecki, a kolory

Główną cechą stiuku weneckiego jest ciekawy efekt przetarcia, który przypomina marmur. Chodzi o to, by jak najwierniej imitować przebarwienia charakterystyczne dla tego kamienia. Jeśli chodzi o kolory, to najczęstszą praktyką jest sprzedaż tynków w kolorze białym. Do niego bez problemu można później dokupić pigment, nadający kolor. W tym przypadku wiele zależy od aranżacji, jaką chcesz uzyskać. Możliwości jest wiele i tak naprawdę jedyną barierą są granice Twojej wyobraźni.

Czego będziesz potrzebować do wykonania stiuku weneckiego?

Do wykonania tynku weneckiego będziesz potrzebować przede wszystkim:

  • mieszanki tynkowej,
  • pigmentu,
  • wosku impregnującego,
  • pacy weneckiej do nakładania tynku.

Jak wykonać tynk wenecki?

Jak już wspomnieliśmy, wykonanie tynku weneckiego nie jest niczym skomplikowanym i bez problemu efekt wytarcia może zagościć na Twoich ścianach. Poniżej znajdziesz opis całego procesu tworzenia stiuku.

  1. Przygotuj ściany

Na samym początku zabezpiecz wszystkie elementy, które znajdują się w pomieszczeniu. Najlepszym pomysłem jest zsunięcie akcesoriów na środek pokoju i przykrycie folią malarską. Gdy już to zrobisz, zajmij się wyczyszczeniem ściany ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń i tłustych plam. Jest to niezwykle ważne, by powierzchnia była czysta. 

  • Zagruntuj powierzchnię

W tym kroku chodzi o pomalowanie ściany specjalnym gruntem, który znajdziesz w sklepach budowlanych. Wystarczy, że nałożysz jedną warstwę i poczekasz, aż się wchłonie. Nie kontynuuj prac, dopóki ściana nie będziesz sucha.

  • Nałóż stiuk

Pierwsza warstwa stiuku weneckiego powinna być nakładana bardzo dokładnie na kolejnych fragmentach ściany. Postaraj się stworzyć dosyć cienką i co ważne jednolitą warstwę tynku. Dla najlepszych efektów nie przekraczaj 1 mm grubości.

  • Poczekaj aż stiuk wyschnie

Jest to bardzo ważny krok, który będzie mieć wpływ na efekt, jaki uzyskasz. Daj pierwszej warstwie stiuku całkowicie wyschnąć i dopiero po tym kontynuuj prace.

  • Połóż drugą warstwę

Czas na następne warstwy tynku weneckiego. Jeśli to konieczne, możesz położyć również trzecią i czwartą warstwę stiuku na ścianę. Wszystko zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Ostatnia warstwa, która zostanie nałożona, powinna być również wyszlifowana i wypolerowana na gładko.

  • Zawoskuj ścianę

Po kilku godzinach od nałożenia ostatniej warstwy i wyszlifowaniu jej czas na nałożenie wosku impregnującego. Nie zapomnij też o wypolerowaniu powierzchni miękką szmatką. W ten sposób uzyskasz pięknie wyglądający połysk, który dopełni cały efekt.

Jak pozbyć się stiuku weneckiego?

Usunięcie tynku weneckiego nie jest już tak prostej, jak jego nałożenie. Zacznij od zeszlifowania warstwy wosku. Gdy już to zrobisz, przejdź to zmiękczania stiuku specjalnym mydłem malarskim lub zmywaczem. Kolejne warstwy należy zeskrobać pozostały tynk skrobakiem.

Czy stiuk wenecki ma jakieś wady?

Niestety, ale stiuk, jak wszystko inne ma również swoje wady. Największą, na którą narzekają klienci, jest cena tego typu materiału. Należy jednak podejść do tematu nieco inaczej, ponieważ koszt wykonania stiuku jest nieporównywalnie niższy niż okładzina z naturalnego kamienia. Za minus tego rozwiązania można też uznać dosyć czasochłonne oraz wymagające precyzji wykonanie. 

Zmień oblicze swojego domu

Stiuk wenecki jest stosunkowo prostym sposobem na całkowitą odmianę ścian w Twoim domu. Jeśli chcesz uzyskać efekt podobny do stiuku, zawsze możesz również zdecydować się na wykorzystanie popularnego produktu, jakim jest farba strukturalna. Proces nakładania jest podobny, a efekt tak samo, jak w przypadku stiuku weneckiego robi ogromne wrażenie. 

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły