Wielkanoc to czas zadumy i uroczystego świętowania w gronie rodzinnym. Kojarzy nam się ze święconką, zajączkami i babkami. Wspólnie z najbliższymi idziemy do kościoła i spożywamy śniadanie. Jednym z bardziej charakterystycznych symboli Świąt Wielkanocnych jest też palma. Możemy kupić gotową albo przygotować ją samodzielnie w domu. Jej bazą najczęściej jest wierzba, a samo wykonanie jest bardzo proste i może przysporzyć wiele radości.
Religijna tradycja palmy ma odległe korzenie. W Jerozolimie już w IV wieku organizowano procesje z palmami. Zwyczaj ten szybko się rozprzestrzenił również w Hiszpanii, Galii i na wschodzie. Kościół zachodni już w XI wieku wprowadził Niedziele Palmową, której najważniejszym momentem było właśnie święcenie palm wielkanocnych.
W Polsce tradycja ta również sięga XI wieku. Niedziela Palmowa to czas święcenia palmy, a Wielka Sobota jest dniem palenia palm zeszłorocznych, żeby w środę popielcową wykorzystać uzyskany popiół do posypywania głów wiernych.
Niedziela Palmowa i święcenie palemki ma swoją symbolikę. Jest to swego rodzaju upamiętnienie gałęzi palmowych, które rzucano Jezusowi wjeżdżającemu do miasta na ośle. Symbolizują męczeńską śmierć, ale też zmartwychwstanie. Właśnie dlatego do dziś organizowane są wielkie i uroczyste procesje kościelne. To ważne święto dla katolików, w Polsce jest hucznie obchodzone.
Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić palmę wielkanocną? Samodzielne wykonanie palmy wielkanocnej w gronie najbliższych, to wielka frajda. Oczywiście można kupić gotowe palemki, ale wcale nie musimy tego robić. Palmy różnią się od siebie wielkością, wyglądem i sposobem wykonania, w zależności od regionu Polski. Organizowane są nawet konkursy, np. na najdłuższą palmę.
Palmy wielkanocne mają niepowtarzalny urok. Są bardzo efektowne i kolorowe. Do wykonania palmy w domu będziemy potrzebowali tylko kilku rzeczy. Powinniśmy zaopatrzyć się w gałązki, wstążki, bazie, bibułę, zboża i trawę. Niezbędne narzędzia to klej, nożyczki, nitki i taśma dwustronna. Kijek możemy ozdobić bibułką za pomocą kleju. Z bibuły możemy też wykonać kwiaty o różnych kolorach, a następnie przymocować je za pomocą drucików. Drucik przyda się również do przyczepienia bazi i gałązek.
Nasza pomysłowość może być nieograniczona. Tylko od nas zależy ostateczny rozmiar, dobór kolorów i wszelkich dodatków. Tworzenie palmy wielkanocnej wraz z rodziną, to może być świetny sposób na spędzenie czasu w gronie najbliższych. Najwięcej frajdy będą miały dzieci, dla których to świetna okazja na rozbudzenie kreatywności.
Taką samodzielnie przygotowaną palmę możemy nawet zgłosić na konkurs. Wystarczy poszukać informacji o takich wydarzeniach organizowanych w naszym mieście albo regionie zamieszkania. Na Mazowszu, we wsi Łyse od 1969 roku organizowany jest konkurs na najpiękniejszą palmę. Od tamtego czasu mieszkańcy rywalizują ze sobą co roku.