Obtarte pięty od butów – DOMOWE SPOSOBY

Moda Data publikacji: 14 czerwca 2018

Obtarte pięty od butów to częsty problem, zwłaszcza latem. Nie ma jednak żadnych zależności, każde buty potrafią nas obetrzeć. Dzisiaj przedstawimy Wam domowe sposoby na obtarte pięty oraz podpowiemy jak temu zapobiec. Jest to nieprzyjemny problem zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdów. Kupujemy nowe obuwie, przyjeżdżamy na wakacje i chcielibyśmy pozwiedzać okolicę. Długi spacer sprawia jednak, że buty nas obcierają i mamy zepsutych kilka dni urlopu przez bolesne problemy z chodzeniem. Na pewno nie raz byliście w takiej sytuacji?

Domowe sposoby na obtarte pięty

Nie ma co ukrywać, głównym winowajcą całej sytuacji są po prostu buty. Nawet jeśli po przymierzeniu wydają nam się wygodne, to może się okazać, że podczas dłuższego użytkowania będą nas jednak obcierać. Problem może pojawić się zwłaszcza gdy chodzimy bez skarpet, a buty nie będą najwyższej jakości. Chociaż również dobre marki butów mnie obcierały. Zwłaszcza gdy wykończone są w środku sztuczną skórą, która bardzo łatwo obciera.

Swego czasu kupiłam bardzo fajne buty na zimę, ale okazało się, że mają plastikową zapiętkę, która kończyła się dokładnie na wysokości połowy pięty i nie była zbyt dobrze zmiękczona pianką. Pierwsze wyjście w nich skończyło się ogromnym bólem i trudnościami z powrotem do domu.

Pamiętaj również o tym, że obcierać będą Cię również buty, które są za duże. Wtedy podczas chodzenia pięta będzie unosiła się w górę i w dól, jednocześnie będzie to powodowało otarcia, a gdy będziemy mieć gołe stopy dojdzie do tego pot i problem mamy wręcz gwarantowany. Pamiętaj również o dobrych skarpetkach, najlepiej z naturalnych materiałów by stopa się nie pociła.

Dlatego jednym ze sposobów zapobiegania otarciom jest właśnie kupienie odpowiednich butów. A gdy już problem nam się przytrafi warto przesiąść się na klapki czy japonki, aby dać pięcie czas odpocząć.

Podsumujmy sobie w jaki sposób możemy zapobiegać obtarciom:

  1. Jeśli kupujesz skórzane buty, najlepiej aby były ze skóry naturalnej
  2. Buty nie powinny być za duże
  3. Buty kupuj wieczorem, wtedy stopa jest napuchnięta po całym dniu, rano buty mogą być dobre, ale wieczorem okaże się, że są zbyt ciasne
  4. Zwracaj uwagę na budowę buta, czy na pięcie nie znajdują się twarde elementy, które mogą powodować obtarcia
  5. Dobrze zawiązuj buty, im mniejszy ruch stopy wewnątrz buta podczas chodzenia, tym mniejsze ryzyko obtarć
  6. Podczas wakacji miej zawsze jakieś buty bez pięt na zmianę (tak na wszelki wypadek)
  7. Przed pierwszym intensywnym użyciem nowych butów postaraj się je rozchodzić
  8. Jeśli nie jesteś pewna nowych butów kup plastry zapobiegające obtarciom oraz odciskom i naklej je na pięty przed spacerem, dzięki temu bezpiecznie rozchodzisz buty
  9. Kupując nowe buty możesz kupić zapiętki sylikonowe, które ochronią pięty
  10. Gdy buty okażą się za duże kup hamulce żelowe, które uniemożliwią stopie ślizganie się w butach

Jak szybko wyleczyć obtarcia pięt

No dobrze, ale co zrobić gdy do obtarć już doszło? Pierwszym ratunkiem dla naszych pięt będą plastry. Warto kupić plastry na pęcherze bo w specjalny sposób chronią już powstałe obtarcia i przyśpieszają gojenie ran. Niestety w tym momencie musisz dać swoim piętom odpocząć i zmienić buty na odkryte np. japonki.

Niestety gdy do obtarć dojdzie są one już często bardzo mocne, czasami nawet do samej krwi. Wygojenie takiej rany musi chwilę potrwać. Dlatego w takiej chwili warto zakupić sobie maść przyśpieszająca gojenie się skóry, kosztuje zaledwie kilka złotych, a gdy zaczniemy jej regularnie używać, szybciej uda nam się wyleczyć pięty i wrócić do butów. Jednak teraz musimy pamiętać o wcześniejszych radach by zapobiec ponownym obtarciom – tym bardziej, że skóra w tym miejscu będzie teraz jeszcze bardziej wrażliwa. Stosowałam maść Tribiotic, która zawiera antybiotyk i wazelinę, która łagodzi podrażnienia. oczywiście możecie użyć innej i tańszej. Warto jednak pamiętać, aby wcześniej oczyścić skórę, zanim nałożymy na nią maść.

Staraj się również jak najwięcej wietrzyć stopę i zapewnić jej dostęp powietrza. Na noc nie zakładaj opatrunku ani skarpet. Dzięki temu szybciej wyleczysz ranę.

Skutecznym sposobem na obtarcia jest olej lniany, który ma bardzo dobre właściwości regenerujące. Wystarczy rozprowadzić go na ranie, a po nadmiar zebrać po około pół godziny papierowym ręcznikiem. Resztę zostaw na pięcie, niech się wchłonie i dalej działa.

Podobne artykuły