Obsługa pistoletu malarskiego krok po kroku

DIY Data publikacji: 29 kwietnia 2022

Zastanawiasz się, do czego służy urządzenie wymienione w tytule poradnika? Poniżej omówimy, na czym polega obsługa pistoletu malarskiego, oraz do czego on służy. Jeżeli interesuje Cię to zagadnienie, przeczytaj ten poradnik, a dowiesz się z niego wielu cennych porad i nie tylko! Kto powiedział, że malowanie natryskowe jest czynnością wyłącznie dla mężczyzn! Nawet kobiety mogą malować natryskowo. Wystarczy, że zastosują się do kilku poniższych porad!

Pistolet lakierniczy do malowania natryskowego

Właśnie do tego stworzone jest omawiane dzisiaj urządzenie. Zainteresowanie malowaniem natryskowym nie maleje i ciągle jest ono stosowane, szczególnie przy remontach domów, czy mieszkań. Zanim omówimy jak obsługiwać pistolet malarski krok po kroku, powiemy, na czym polega samo malowanie natryskowe.

Urządzenia można używać zarówno do malowania metalu, drewna jak i innych materiałów. Maluje się za pomocą farb, np. emulsyjnych, akrylowych, poliuretanowych itp. Nakładanie farby można stosować zarówno na małe jak i większe powierzchnie, ściany, karoserie, elementy ogrodzeniowe, i inne. Główną zaletą tego urządzenia jest możliwość wykonania prac w krótkim czasie. Sprzęt ten zapewnia również wygodę pracy.

malowanie ścian pistoletem malarskim

Czym jest malowanie natryskowe

Jak sama nazwa wskazuje, malowanie to, polega na natryskiwaniu farby na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Pistolet malarski służy do rozprowadzania farby w formie rozproszonej. Dzięki temu powstaje coś w stylu aerozolu.

Farba w pistolecie natryskowym rozbijana jest na bardzo drobne kropelki, za sprawą sprężonego powietrza. Substancja z pistoletu natryskowego wydostaje pod dużym ciśnieniem za sprawą małych otworów umieszczonych centralnie (powstaje wtedy strumień okrągły), lub po bokach (powstaje wtedy strumień płaski).

Aby móc malować natryskowo, musisz posiadać następujące sprzęty, wymienione poniżej. Otóż konieczny musi być ciśnieniowy przewód, który łączy pistolet malarski z kompresorem. Pomiędzy wymienionymi artykułami znajduje się regulator ciśnienia. Zazwyczaj, malowanie wykonuje się pod ciśnieniem około 3 barów. Oprócz regulatora znajduje się również filtr, którego zadaniem jest usuwanie wody, różnych cząsteczek, czy oleju.

Sprężarka, czyli kompresor jest również bardzo ważnym elementem w całym zestawie do malowania natryskowego. Wyróżnić można dwa rodzaje kompresorów przeznaczonych do malowania różnych rzeczy, np.:

 • Do malowania karoserii samochodowych, stosuje się kompresor o mocy 3 KM i pojemności zbiornika wynoszącej 100 litrów.
 • Do malowania ścian, czy ogółem pomieszczeń mieszkalnych, stosuje się kompresor o mocy 1,5 KM i pojemności zbiornika wynoszącej 50 litrów.

Pod pistoletem, lub nad znajduje się charakterystyczny zbiornik, który nazywa się aparatem natryskowym. Urządzenie to, występuje głównie w dwóch typach i są to:

 • Aparat natryskowy grawitujący – stosuje się go do cięższych prac, np. malowanie ścian. Charakterystyczne dla tego typu urządzenia jest to, że zbiornik z farbą znajduje się w górnej części pistoletu.
 • Aparat natryskowy ssący – polecany i często stosowany do malowania niewielkich powierzchni. Charakterystyczne dla tego typu urządzenia jest to, że zbiornik z farbą znajduje się pod pistoletem.

Pistolet malarski do malowania ścian – obsługa

Skoro mamy za sobą kwestię czym jest natryskowe malowanie, czas, aby omówić obsługę pistoletu natryskowego.

Pistolet do malowania ścian i nie tylko najpierw należy zmontować z resztą urządzeń i wygląda to następująco.

 1. Należy połączyć pistolet natryskowy z kompresorem za pomocą przewodu ciśnieniowego, który zazwyczaj charakteryzuje się giętkością.
 2. Należy przyłączyć regulator ciśnienia.
 3. Następnie musimy ustawić ciśnienie na wartość 3 barów.
 4. Musimy odmierzyć ilość farby do takiej postaci, aby móc nią pokryć najlepiej całą, lub większość powierzchni.
 5. Farbę, należy ówcześnie przefiltrować, a następnie wypełnić nią aparat natryskowy.
 6. Czas przejść do malowania, lecz najpierw wykonaj próbę, np. na kartonie.
 7. Pamiętaj! Zbyt bliskie malowanie powoduje zacieki, zbyt dalekie powoduje efekt „pyłu” na powierzchni.
 8. Wyreguluj zawór dopływu powietrza odnośnie strumienia okrągłego, lub płaskiego.
 9. Po tych czynnościach należy przejść do malowania pożądanej powierzchni.
 10. Malując, staraj się trzymać odległość około 15-20 centymetrów od powierzchni.
 11. Trzymając pistolet natryskowy, staraj się mieć luźny nadgarstek. Pistolet prowadź po linii prostej. Pamiętaj, że ruch po łuku oznacza nieregularne pokrycie powierzchni, natomiast ruch po linii prostej oznacza pożądane, regularne pokrycie powierzchni podczas malowania.
pistolet malarski, malowanie ścian

Proces malowania i rozprowadzania farby

Pamiętaj, że malując dużą powierzchnię, najlepiej rozprowadzać farbę sektorami. Strumień farby nanoś na kolejne fragmenty powierzchni na „zakładkę”.

Jeżeli chcesz pomalować poziome powierzchnie, pamiętaj, aby malować od dołu do góry. Najlepiej ruchem cofającym w celu opadania kropelek farby na niepomalowaną powierzchnię, zamiast na tę, pokrytą farbą.

Jeżeli chcesz pomalować coś w okolicach narożników, rozprowadzaj farbę wokół tego przedmiotu. Rób to w taki sposób i pod takim kątem, aby zarówno pokryć nieco powierzchni przedmiotu (np. blatu), jak i jego krawędzie. Malowanie zaczynaj od rogu.

Malując elementy ażurowe np. ogrodzenia, rozprowadzaj farbę w taki sposób, aby pokrywała ona palik na całej jego szerokości. Malując ruchem od góry do dołu, można szybko pomalować element.

Pistolet natryskowy i jego czyszczenie

Po zakończonej pracy nie można zapomnieć, aby wyczyścić pistolet. Przede wszystkim, warto zapamiętać, że sprzęt czyści się tuż po zakończonej pracy. Pamiętaj, również o tym, że odpowiednie wyczyszczenie pistoletu po każdym malowaniu gwarantuje jego trwałość i bezproblemowe działanie na długi czas.

Proces czyszczenia

Pistolet natryskowy czyść za pomocą rozcieńczalnika. Możesz użyć np. wody jeżeli malowałeś farbami emulsyjnymi, lub rozpuszczalnika, jeżeli malowałeś innymi farbami itp.

Pamiętaj również o tym, aby nie zanurzać pistoletu w rozcieńczalniku. Musisz również wylać pozostałą część farby, która znajduje się w zbiorniku.

Pojemnik napełnij w około 1/4 rozcieńczalnikiem i zacznij rozpylać. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż zauważysz tylko i wyłącznie wydobywający się z pistoletu bezbarwny rozcieńczalnik.

Na koniec, odkręć głowicę od pistoletu i dokładnie wytrzyj ją pędzlem. Musisz również wytrzeć pędzlem dyszę. Ostatnią czynnością, jaką musisz zrobić jest osuszenie pistoletu jak i pojemnika.

Ciekawostki

Jeżeli chcesz spróbować malowania natryskowego, musisz wyposażyć się w agregat malarski i nie tylko. Jak widzisz, obsługa pistoletu i reszty sprzętu wcale nie jest trudna, lecz należy mieć trochę wprawy, aby malowanie przebiegało bez skaz i problemów.

Jeżeli chcesz kupić pistolety malarskie, agregaty malarskie, czy chociażby farby do tego typu urządzeń, bez problemu znajdziesz je we wszystkich sklepach budowlanych i nie tylko. Agregat malarski, czy większe agregaty bez większych problemów znajdziesz również w sieci. Ceny są różne. Najlepiej jednak nie skupiać się na najtańszych propozycjach. Pistolety malarskie jak i inne artykuły muszą być dobrej jakości, aby malowanie przebiegało bez problemów, pamiętaj.

W sieci znajdziesz również ciekawe porównania produktów, na podstawie których możesz szybciej dokonać wyboru.

Podsumowanie

Za pomocą pistoletu natryskowego możesz pokryć farbą zarówno duże powierzchnie, jak i małe, a nawet nieregularne. Sprzęt ten zapewnia komfort pracy i przede wszystkim szybki czas, w jakim można ją wykonać!

Podobne artykuły