Nowy sposób na pozbycie się rybików z łazienki. Wypróbuj go!

Jak pozbyć się rybików z łazienki? Dzisiaj przedstawimy Wam sposób na rybiki, który może rozwiązać Wasz problem. Rybiki to często widziani goście w wielu łazienkach. To dla nich ulubione środowisko. Spotkać możemy je w nocy bo wtedy uaktywniają się i wychodzą ze swoich kryjówek.

Czym są rybiki?

Rybiki mają spłaszczone ciało z łuskami. Bardzo łatwo je rozpoznać i niektórym przypominają trochę szczypawice, jednak po spotkaniu ich w naszej łazience możemy mieć pewność, że to właśnie rybiki. Prowadzą skryty tryb życia. W dzień chowają się w najmniejszych szczelinach, które znajdą w pomieszczeniu, a w nocy wychodzą na żer. Żywią się cukrem i skrobią stąd też nazywamy je rybikami cukrowymi. W razie braku pożywienia potrafią nawet zjeść papier toaletowy bo potrafią odżywiać się celulozą.

Nie są dla nas niebezpieczne, nie przenoszą również żadnych chorób, które mogłyby nam zagrażać. Nie są jednak miło widzianymi gośćmi w naszych domach i raczej budzą obrzydzenie, dlatego większość z nas stara się ich pozbyć.

Dlaczego najczęściej można spotkać je w łazience? Otóż dlatego, że bardzo lubią ciepłe i wilgotne środowisko czyli łazienka jest dla nich idealnym domem. Potrafią zapuszczać się również w głąb mieszkania aby pożywić się rozkładającymi resztkami czy nawet z braku laku wpałaszować gazetę, którą dopiero co przeczytaliśmy. Nie są wybredne, jeśli trzeba zjedzą kawałek sweterka, tapety czy dywaniku. Co ciekawe, potrafią wytrzymać bez pożywienia nawet rok. Dlatego ciężko jest z nimi walczyć, ale z racji tego, że potrafią narobić zniszczeń, są uważane za szkodniki.

Jak pozbyć się rybików?

Zastawimy na nie pułapkę. Wiemy, że lubią celulozę i wilgoć. Przygotujemy więc dla nich apetyczną przekąskę. Kup gazetę, możesz nawet wykorzystać tą darmową, którą raz w miesiącu wrzucają do skrzynek w niektórych miejscowościach. Ważne aby była to zwykła gazeta na szarym papierze. Gazetę zamocz w wodzie i pozostaw na podłodze na noc. Ważne jest to by usunąć ją zanim wstanie słońce bo jak już wiesz, światło odstrasza rybiki.

Gazetę z rybikami pakujemy do worka i od razu wynosimy do kontenera na odpady. Pułapkę możesz zastawić nawet kilkakrotnie. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli warunki dla nich będą nadal sprzyjające, to pojawią się ponownie. Dlatego trzeba zadbać o to by nie chciały być u Ciebie gościem.

Co jeszcze mogę zrobić?

Wiesz już, że rybiki lubią wilgotne i ciepłe łazienki. Dlatego wietrz swoją łazienkę i ogranicz w niej ogrzewanie gdy nie jest to potrzebne. Żywią się zepsutymi resztkami, pleśnią i cieszą się gdy nie sprzątasz zbyt dokładnie. Dlatego zmień to, sprzątaj częściej i dokładniej wszelkie zakamarki swojej łazienki.

Rybiki prowadzą nocny tryb życia, nie lubią światła. Jeśli Ci to nie przeszkadza, możesz zamontować w łazience stałe oświetlenie LED, tak by nie kosztowało Cię to za wiele. Może to sprawić, że rybiki wyprowadzą się od Ciebie i przejdą do sąsiada.

Pamiętaj również by dbać o kuchnię. Tutaj również są przewody wentylacyjne, którymi rybiki mogą się dostać, a zachęcone resztkami psującego się pożywienia mogą się w niej zadomowić. Nie zamykaj jednak wentylacji, dobrze wentylowane pomieszczenia nie są dla nich idealnym środowiskiem i będą ich unikać.

Możesz zadbać o zmniejszenie wilgoci w mieszkaniu stosując w niektórych miejscach pochłaniacze wilgoci np. w łazience. Gdy masz permanentny problem z dużą wilgotnością w mieszkaniu zastanów się nad osuszaczem powietrza, który może go rozwiązać.

Skomentuj

Nowy sposób na pozbycie się rybików z łazienki. Wypróbuj go!