Kupując miód możemy zdecydować się na zakup różnych gatunków. Popularny jest miód wielokwiatowy, akacjowy czy lipowy. Gatunków jest więcej, a co ciekawe każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości, które warto znać. Zanim jednak je umówimy warto zastanowić się, jak kupić dobre jakości miód. Nie jest to wcale tak proste jak się nam wydaje. Producenci zastawiają na nas pułapki.
Niestety w sklepach możemy spotkać produkty, które tylko udają miód i bardzo łatwo jest się na nie nabrać. Mają oczywiście podobny kolor i smak, ale nie mają za to tych samych właściwości co miód wykonany przez pszczoły. Wytwarza się go w procesie rozkładu cukrów złożonych na cukry proste np. z syropu ziemniaczanego. Dodaje się też barwinki oraz aromaty, tak by sztuczny miód przypominał ten prawdziwy. Miód ten pozbawiony jest naturalnych składników, które świadczą o jego prozdrowotnych właściwościach. Zawiera za to dużo więcej kalorii.
Jak więc kupić dobry miód? Najlepiej prosto od pszczelarza. Oczywiście kupując go na giełdzie czy na ryneczku nie mamy pewności, że to nie jest miód ze sklepu ze zmienioną etykietą. Jeśli jednak udamy się do najbliższej pasieki i kupimy miód u źródła możemy być raczej pewni, że jest to produkt dobrej jakości.
Jeśli już kupiliśmy miód możemy też przeprowadzić prosty eksperyment, aby sprawdzić czy nie jest oszukany. Wystarczy trochę poczekać bo prawdziwy miód po opływie czasu krystalizuje się. Jedynie miód akacjowy krystalizuje się tak wolno, że w zasadzie nie ma sensu czekać na to pół roku. Ale inne miody krystalizują się szybko. Popularny miód wielokwiatowy skrystalizuje się już po tygodniu. Jeśli miód nie krystalizuje się i cały czas pozostaje idealnie płynny to nie jest prawdziwy, ewentualnie może w jakimś małym stopniu zawierać dodatek miodu. W tym momencie warto zastanowić się nad tym co dajemy dzieciom. Widzieliście takie fajne miodki w buteleczkach dla dzieci, które można jak keczup wycisnąć na kanapkę? Dlaczego cały czas są płynne i da się je wycisnąć? :)
Nie masz czasu na czekanie? Ok, jest jeszcze jeden sposób. Przygotuj szklankę z wodą, a następnie włóż do niej łyżeczkę miodu. Miód, który jest sztuczny rozpuści się szybko, a prawdziwy miód opadnie na dno i będzie rozpuszczał się dużo wolniej.
Jest jeszcze jeden sposób, który możesz wykorzystać. Weź kawałek kartki papieru, zwiń w rulonik i zamocz koniec w miodzie. Teraz weź zapalniczkę i spróbuj ją podpalić. Prawdziwy miód łatwo się zapali, sztuczny już nie będzie chciał płonąć. Tymi oto prostymi eksperymentami zakończymy temat jakości kupowanego miodu. Przejdźmy zatem do meritum i sprawdźmy jakie ciekawe właściwości mają poszczególne gatunki miodów.
Polacy jest osobom z astmą lub katarem siennym. Działa dobrze dla naszej urody. Wspomaga regenerację włosów i skóry. Jest słodki i typowo deserowy. Nadaje się do słodzenia np. herbaty i dodaje energii. Pamiętaj jednak, że miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza.
Wspomaga pracę naszego serca. Działa dobrze na ciśnienie i miażdżycę, a do tego wzmacnia organizm. Dobrze wpływa również na nasze trawienie. Również jest słodki i nadaje się do słodzenia deserów czy herbat.
Świetnie sprawdza się podczas leczenia przeziębień. Zabija bakterie, grzyby i drobnoustroje. Posiada lipowy aromat i słodki, ale lekko ostry smak. Ma również działanie uspokajające, dlatego sprawdzi się dla osób żyjących w stresie.
Pomaga leczyć zaburzenia układu pokarmowego oraz choroby skóry. Ma słodki akacjowy smak. Dobrze oddziałuje na organizm wystawiony na wysiłek fizyczny. Wspomaga pracę mózgu, dlatego skutecznie pomoże osobom pracującym umysłowo. Jedzony wieczorem ułatwia zasypianie.
Wpływa dobrze na układ krwionośny i przyśpiesza gojenie się ran. Jego smak jest ostry. Warto jednak go jeść bo wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga oczyścić organizm z toksyn. Jest bardzo dobry dla osób starszych.
Ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Pomaga więc leczyć choroby płuc. Ma żywiczny aromat, dobrze nadaje się do słodzenia. Można również stosować go podczas przeziębień ze względu na działanie przeciwzapalne.