Nie wyrzucaj obierek po ziemniakach! Są bardziej wartościowe niż Ci się wydaje.

Zdrowie Data publikacji: 23 czerwca 2016 / Aktualizacja: 2023-03-16

Zazwyczaj po obraniu ziemniaków obierki lądują w naszym koszu. Zupełnie bezpodstawnie, zawierają bowiem wiele cennych substancji i mają wiele przydatnych zastosowań. Dlatego od dzisiaj przestajemy je wyrzucać, a zaczynamy wykorzystywać :)

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe to problem, który może spotkać każdego. Przyczyną ich powstania jest odkładanie złogów w nerkach lub pęcherzu moczowym. Ich usuwanie może być problemem, dlatego lepiej zapobiegać. W tym pomogą nam obierki po ziemniakach. Picie wywaru z nich zrobionego pomaga rozpuszczać kamienie nerkowe i zapobiegać ich powstawaniu. Możesz ten wywar dodać do zupy bo sam w sobie nie będzie smaczny i spożywać go w ten sposób.

Jak jeszcze działa picie wywaru?

  • zmniejsza ryzyko chorób serca
  • reguluje poziom cukru we krwi
  • działają na migrenę i bóle głowy
  • zwalczają przeziębienia i stany zapalne
  • pomagają na chore zatoki
  • pomagają na ból gardła
  •  

Płukanie włosów

Tym razem obierki posłużą nam do regeneracji włosów. Wystarczy zrobić z nich wywar, a następnie spłukać samą wodą po odcedzeniu obierek swoje włosy. Rób to chociaż raz w tygodniu, a zobaczysz efekt. Wywar gotuj przez ok. 20 minut :) Pomagają też wypadającym włosom.

Stany zapalne skóry, wysypki

Na pewno znacie właściwości kąpieli w krochmalu, tym bardziej jeśli mieliście małe dzieci. Krochmal to nic innego jak skrobia ziemniaczana. Pomaga łagodzić stany zapalne skóry czy wysypki. Wystarczy na 3 litry wody dodać 4 łyżki mąki ziemniaczanej i zagotować, a następnie wlać do wanny.

Jednak same skórki od ziemniaków też nam pomogą, możemy z nich zrobić wywar, który dodamy do wanny lub miejscowo zrobić kompres ze skórek ziemniaków. Pomagają też łagodzić oparzenia słoneczne, więc po spaleniu się na plaży kompres z obierek będzie idealny :)

Tania przekąska

Najtańsza przekąska na świecie bo za 0 zł. Z czegoś co zapewne byście wyrzucili, ale zróbcie ją chociaż raz a przekonacie się jaka jest dobra. Sposób wykonania na filmiku poniżej :)

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły