Materiały, z których wykonywane są grzejniki

Mój dom Data publikacji: 11 marca 2022

Wybranie odpowiedniego grzejnika do domu jest jedną z ważniejszych decyzji podczas remontu albo budowy. Dobrze wybrany i usytuowany grzejnik będzie właściwie ogrzewać pomieszczenie, stanowiąc równocześnie jego ozdobę. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, iż grzejniki różnią się pomiędzy sobą nie tylko parametrami pracy, ale też surowcem, z którego je wykonano, zasadniczą konstrukcją jak i pojemnością wodną. Chcąc podjąć właściwą decyzję odnośnie tego, jakie grzejniki założymy w swoim mieszkaniu albo domu, musimy bardzo dokładnie przemyśleć plusy oraz minusy poszczególnych typów surowców, z jakich wykonywane są kaloryfery. Dzisiaj pośród dostępnych w sklepach (takich jak Hydrotermo) grzejników, znaleźć można przede wszystkim grzejniki żeliwne, aluminiowe oraz stalowe.

Grzejniki żeliwne 

Grzejniki wykonane z żeliwa uznaje się za relikt PRL-u, który obecnie powraca do naszych domostw w roli retro-dekoracji. Odznaczają się one sporą wodną pojemnością, a zatem także dużą cieplną bezwładnością. Grzejniki tego rodzaju powoli się nagrzewają, ale co warte podkreślenia powoli oddają też ciepło. Żeliwiaki bardzo dobrze sprawdzały się w grawitacyjnych instalacjach, gdyż generowały niewielkie opory co do przepływu. Parametry grzejników żeliwnych sprawiają, iż doskonale współpracują one z kotłami na stałe paliwo.

Grzejniki aluminiowe 

Grzejniki aluminiowe zaliczane są do członowych urządzeń. Wytwarza się je poprzez odlewanie ciśnieniowe wszystkich modułów albo skręcenie wyciskanych kształtowników za pomocą specjalnych złączek w zestawy. W sklepach znajdziemy także mieszane konstrukcje, w których z aluminium odlewane są kilkuelementowe głowice, jak i załącza do nich człony wyciskane z tegoż surowca. Szczególne właściwości, jakie ma aluminium umożliwiają nadawanie koloru nie tylko dzięki lakierowaniu, ale też za sprawą procesu elektrochemicznego (eloksalacja albo anodowanie). Chodzi tutaj o utlenianie elektrolityczne aluminium. Surowiec ten charakteryzuje się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym oraz dużą odpornością na utlenianie. Nie ma zatem ograniczeń co do rodzaju instalacji, w jakich pracować mogą aluminiowe grzejniki. Minusem grzejników wykonanych z aluminium jest na pewno niezbyt duża mechaniczna wytrzymałość.

Grzejniki stalowe

Najbardziej powszechny będzie płytowy grzejnik stalowy. Wykonywany jest on z podstawowego materiału, jakim jest arkusz stalowej blachy, wytłaczanej poprzez prasę i zgrzewanej później na produkcyjnej linii. Uwidocznione są na nim specjalistyczne pionowe wybrzuszenia, tak zwane wodne kanały, które łączone są ze sobą przy pomocy kanału poziomego na dole oraz na górze. To właśnie w nich płynie grzewczy czynnik, który rozprowadzany jest po całości grzewczej płytki. Podczas jego ochładzania odbywa się wymiana ciepła na drodze czynnik-surowiec, zaś później surowiec-otoczenie. Do grzejnej płyty przymocowane mogą zostać arkusze wytłoczonej faliście blachy, która zwiększa moc grzejnika o około 60 procent dzięki ogrzewaniu się przemieszczaniu powietrza wzdłuż niego.

Podobne artykuły