Masz mrówki w ogrodzie? Zobacz jak pozbyć się mrówek ze swojego ogrodu!

Ogród Data publikacji: 22 maja 2019

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Nie jest to łatwe zadanie, ale nie oznacza to, że nie jest to niemożliwe. Dzisiaj przedstawimy Wam domowe sposoby na mrówki w ogrodzie. Mrówki są dość ciekawymi owadami. Tworzą one społeczności, które posiadają swoją hierarchię. Wszystkie grupy wewnątrz tej społeczności mają swoje określone zadania, których trzymają się po kres swoich dni. Budują one mrowiska, które zróżnicowane są w zależności od typu środowiska, w którym się znajdują. W naszym ogrodzie często spotykamy się z mrowiskami podziemnymi złożonymi z wszelakich komór i korytarzy. Spacerując po lesie znajdziemy bardzo często kopce zbudowane z igliwia i mniejszych patyków.

Mrówki żywią się innymi owadami jak i roślinami. Chociaż bywają pożyteczne to jednak większość z nas chciałaby pozbyć się ich z naszego ogrodu. Problemem jest nie tylko migracja mrówek do naszego domu, ale też to jak oddziałują na nasz ogród. Niszczą one często rośliny, które stają się dla nich pożywieniem. Niszczą też nasze piękne trawniki gdy kopią korytarzyki i budują swoje mrowiska. Mogą też szkodzić owocom i warzywom, które uprawiamy na swój użytek.

Tak naprawdę gdy mrówek nie ma wiele to nie należy się nimi przejmować i można zostawić je w spokoju. Zjadają choćby mszyce, które są dużo większym problemem dla naszych kwiatów. Jeśli jednak kolonia mrówek rozrasta się do niebotycznych rozmiarów i ich obecność zaczyna uprzykrzać nam życie to możemy wypróbować domowe sposoby na pozbycie się mrówek w ogrodzie.

Nie musicie martwić się tym, że zaszkodzą one roślinom, ani też samym mrówkom. Bądźmy humanitarni i dajmy im żyć gdzieś indziej. Naszym zadaniem będzie po prostu odstraszenie mrówek od naszego ogrodu. A gdy przejdą do sąsiada i zaczną mu przeszkadzać możecie polecić mu jeden z tych sposobów.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Pierwszym sposobem, który wam zaproponujemy  jest użycie cynamonu, który odstraszy mrówki. Wystarczy, że zwrócicie uwagę na miejsca, którymi poruszają się mrówki. Warto zaobserwować też gdzie mają gniazdo oraz, które rośliny smakują im najlepiej. Rozsypcie w tym miejscu cynamon i czekajcie. Będzie stanowił skuteczną barierę dla mrówek i będą musiały opuścić wcześniej obrane miejsca i poszukać sobie nowych, które będą dla nich bardziej przyjazne, czyli bez cynamonu. Oczywiście taka walka może chwilę potrwać zanim całkowicie wygonimy mrówki za granicę swojej posesji.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie wody czosnkowej. To kolejny z aromatów, który dla mrówek będzie nie do wytrzymania. Przygotuj sobie butelkę z atomizerem i wlej do niej wodę. Następnie wyciśnij kilka ząbków czosnku i zakręć. Odstaw na dobę lub dłużej aby wodą przeszła dobrze czosnkiem i spryskaj miejsca, w których widziałaś mrówki. To skutecznie będzie uprzykrzać im życie, a w końcu postanowią wynieść się jak najdalej od aromatów, które im serwujesz.

Jeśli planujemy dopiero jak będzie wyglądał nasz ogród to możemy posadzić w różnych miejscach rośliny odstraszające mrówki. Świetnie sprawdzą się pomidory. Zapach, które wydzielają liście krzaków pomidorów jest dla nich nieprzyjemny. Bardziej powszechne i łatwiejsze w uprawie będą lawenda, tymianek czy mięta.

Podobne artykuły