Kupujesz gwiazdę betlejemską na święta? Czy wiesz, że jest ona trująca?

Lifestyle Data publikacji: 22 grudnia 2017

fot. isamiga76 Poinsettia via photopin (license)

Kupujesz gwiazdę betlejemską na Boże Narodzenie? W marketach jest jej teraz pełno. Nic dziwnego, że chcąc ozdobić nasze mieszkanie sięgamy po ten bardzo piękny kwiat. Jednak niewielu z nas wie, że jest on trujący!

Gwiazdę betlejemską spotkamy pod wieloma nazwami. Tak naprawdę to poinsecja, ale też nosi botaniczną nazwę wilczomlecz piękny (nadobny). Jednak oprócz jej nazwy ważniejszy jest zupełnie inny fakt.

Poinsecja chociaż pięknie wygląda i czerwonym kolorem nawiązuje idealnie do symboliki Świąt Bożęgo Narodzenia to zawiera na swoich łodygach sok mleczny (tak jak każdy wilczomlecz). Ta biała wydzielina jest trująca i gdy dotkniemy jej, a zwłaszcza dziecko to może powodować to podrażnienia skóry, dlatego powinno się ją pielęgnować w rękawiczkach.

Gdy mleko wilczomlecza nadobnego trafi do ust czy oka należy bardzo dobrze przepłukać je dużą ilością w wody, a w przypadku niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem.

Trujące kwiaty domowe

Trujących kwiatów domowych jest oczywiście dużo więcej i oprócz wszystkich wilczomleczy należą do nich takie popularne rośliny jak:

 1. anturium
 2. diffenbachia
 3. monstera
 4. psianka paprykowa
 5. papryka roczna
 6. tulipany
 7. narcyz
 8. kliwia
 9. alokazja
 10. dracena
 11. fikus
 12. kaladium
 13. skrzydłokwiat

Podobne artykuły