Jak korzystać z mDokumenty – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ!

Technologie Data publikacji: 29 października 2017

mDokumenty to aplikacja na komórkę, która dostarczona jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. Łatwo sobie wyobrazić w jakich sprawach takie rozwiązanie może być dla nas przydatne. Dajmy na to, że załatwiamy jakaś sprawę w urzędzie, ale zapomnieliśmy zabrać swojego dowodu osobistego. Wtedy wystarczy sięgnąć po telefon, który zawsze mamy z sobą i podać go urzędnikowi ze zdigitalizowaną wersją naszego dowodu osobistego.

Co to są mDokumenty?

mDokumenty to cyfrowa usługa, która pozwala nam legitymować się za pomocą swojego telefonu komórkowego. Zazwyczaj musimy mieć ze sobą swój dowód osobisty aby można było ustalić nasze dane personalne i potwierdzić, że my to właśnie my. Nie wszyscy jednak chcą nosić dowód ze sobą, dlatego z pomocą przychodzi aplikacja mDokumenty na telefon. Ten przecież zwykle mamy przy sobie.

Dlatego jeśli zechcemy załatwić jakąś sprawę, ale nie mamy ze sobą dowodu tożsamości to tak naprawdę wystarczy nam nasz telefon z aplikację mDowód Osobisty. Oczywiście to nie koniec usług. Do mDokumentów stopniowo będą dodawane takie dokumenty jak:

 1. Prawo Jazdy
 2. Dowód Rejestracyjny
 3. Ubezpieczenie OC

To sprawi, że tak naprawdę będziemy mogli poruszać się bez dokumentów, wystarczy nam telefon. Jeśli do tego dołączymy sobie płatności telefonem to wychodzi na to, że w ogóle możemy zostawić nasze portfele w domu i przestać z nich korzystać na stałe bo najzwyczajniej w świecie nie będą nam potrzebne.

Przy ilości puntów płatniczych, w których można płacić kartą (płatność kartą dostępna jest też przez telefon) i dokładając do tego pełen komplet dokumentów, noszenie tego wszystkiego przy sobie jest już niepotrzebne.

Czy mDokumenty są bezpieczne?

Pewnie niektórzy teraz będą zastanawiać się na bezpieczeństwem tego rozwiązania. Chcielibyśmy Was trochę uspokoić, dokumenty nie są przechowywane w Waszych urządzeniach, a w rejestrach państwowych. Telefon to tylko urządzenie, które służy jako wyrażenie zgody na posługiwanie się mDowodem, nie znajduje się w nim w postaci fizycznej. Dlatego poziom bezpieczeństwa w posługiwaniu się nim nie jest wcale mniejszy niż w przypadku zwykłego dowodu osobistego.

Jak skorzystać z mDokumenty?

Musimy zacząć od tego, że należy spełnić kilka podstawowych warunków aby móc skorzystać z mDokumenty. Są to między innymi:

 1. Posiadanie polskiego obywatelstwa
 2. Posiadanie ważnego dowodu osobistego
 3. Posiadanie smartphona zarejestrowanego w Polsce wraz z polską kartą SIM
 4. Posiadanie profilu zaufanego (eGo)
 5. Aktywowaną usługę mDokumenty

Pamiętajcie, że w przypadku gdy zastrzeżecie swój aktualny dowód osobisty bo uznacie go za skradziony to również stracicie możliwość posługiwania się mDowodem w aplikacji mDokumenty.

Kiedy mogę skorzystać z mDowód Osobisty?

 1. Gdy urzędnik poprosi o dokument tożsamości
 2. Wtedy wystarczy podać mu numer telefonu lub PESEL
 3. Dostaniemy kod SMS z numerem autoryzacji
 4. KOD udostępniamy urzędnikowi
 5. Po wprowadzeniu do systemu urzędnik uzyska dostęp do danych

Na naszej stronie w OBYWATEL.GOV.PL będziemy mogli zarządzać eDokumentami. Oczywiście w każdej chwili możemy zrezygnować z usługi, sprawdzić swoje dokumenty czy zmienić dane. Mamy również możliwość sprawdzenia historii, kto i kiedy sprawdzał nasze eDokumenty.

Ile kosztują mDokumenty?

Oczywiście cała usługa jest całkowicie darmowa i ma po prostu ułatwić nam życie. Dlatego za korzystanie z mDokumenty nic nie płacimy więc warto sobie tę usługę założyć.

Co zrobić gdy zgubię telefon z mDokumenty?

Oczywiście jak w przypadku zwykłego dowodu tak samo możemy zgubić telefon, w którym mamy mDowód Osobisty. Co wtedy należy zrobić? Wystarczy zgłosić się do najbliższego punktu naszego operatora telefonicznego lub zadzwonić na infolinię i zablokować usługę mDOkumenty lub kartę SIM. Gdy zgubicie telefon i tak zapewne to zrobicie więc tak naprawdę nie wymaga to dodatkowych czynności.

Podczas zmiany numeru telefonu wystarczy zaktualizować go w mDokumenty w zakładce Zmiana danych. Czynność jest bardzo prosta i szybka. Nie trzeba się zatem w ogóle martwić tym, że będziemy musieli zmienić swój telefon.

Jak włączyć mDokumenty?

Jak aktywować mDokumenty? To bardzo proste i wytłumaczymy wam krok po kroku jak korzystać z mDokumenty i jak sobie tę usługę założyć.

 1. Jeśli nie masz profilu zaufanego zobacz jak go założyć tutaj.
 2. Gdy masz już profil zaufany wejdź na tę stronę i kliknij Skorzystaj z usługi. Bez obaw, jest to strona Ministerstwa Cyfryzacji.
 3. Zaloguj się profilem zaufanym.
 4. Aktywuj usługę podając numer telefonu, kod blokady i zaznaczając zgodę na aktywację.
 5. Kliknij Aktywuj.

To wszystko, właśnie udało Ci się aktywować mDokumenty. Kod blokady należy zapamiętać, będzie to kod, którym w razie zgubienia telefonu szybko zablokujesz usługę mDokumenty.

Harmonogram wdrożenia projektu mDokumenty

 1. Od lipca 2017 usługa dostępna jest dla dowodu osobistego
 2. 4 kwartał 2017 – usługa dostępna dla legitymacji studenckiej
 3. 4 kwartał 2017 usługa dostępna dla kierowców (prawo jazdy, ubezpieczenie OC, karta pojazdó, dowód rejestracyjny, badanie techniczne)
 4. 1 kwartał 2018 – wdrożenie legitymacji studenckiej, karty miejskiej
 5. 2 kwartał 2018 – wdrożenie karty dużej rodziny i legitymacji szkolnej
 6. 3 kwartał 2018 – wdrożenie karty emeryta

Źródło artykułu: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/mdokumenty

Podobne artykuły