29 lipca 2021

Kiedy przycinać tuje?

Jeśli chcemy, aby żywopłot stworzony z tui wyglądał pięknie musimy regularnie je przycinać. Potrzebują one pielęgnacji, do której należy choćby usuwanie uschniętych pędów, które możemy odciąć przy okazji przycinania tui. Dlatego warto zajrzeć również w jej głąb, gdzie także je znajdziemy.

Tuje przycinamy po to, aby nadać im ładny wygląd, ale również stymulować ich wzrost. Przycięcie ich od góry sprawia, że bardziej rozrastają się na bok, dzięki czemu tworzą gęstszy żywopłot. Możemy robić to zwykłymi nożycami do gałęzi, ale zdecydowanie wygodniejsze są elektryczne narzędzia, dzięki którym praca jest również szybsza.

Terminy przycinania tui

Tui nie trzeba przycinać często. Zazwyczaj robimy to od dwóch, do trzech razy w roku. Pierwszym terminem ich cięcia jest początek wiosny, czyli przełom marca i kwietnia. Warto po tym zastosować nawóz do iglaków, dzięki czemu pomożemy im dobrze się rozwijać.

Drugi raz tuje przycinamy na początku lata, czyli w czerwcu. Warto obserwować nasze drzewko. To moment, w którym odrosty są jeszcze młode i jasne, ale zaczynają już ciemnieć.

Ostatnie przycinanie tui możemy zrobić nie później niż do końca sierpnia, tak by drzewko miało czas na zagojenie ran przed zimą. Dlatego jeśli nie ma takiej konieczności, to możemy pominąć tą czynność i poczekać znów do wiosny.

Jaki gatunek tui będzie najlepszy na żywopłot?

Na żywopłot najlepsza będzie odmiana szmaragd oraz brabant. Szmaragd jest zdecydowanie najpopularniejszym wyborem. Cechuje się szybkim wzrostem i bardzo ładnym „szmaragdowym” odcieniem zieleni. Jest również bardzo gęsta i ma stożkowaty kształt. Jednak nie można lekceważyć brabanta, który jest mniej wymagający i bardziej wytrzymały. Jej igły potrafią jednak zbrązowieć przed zimą, czego nie zaobserwujemy u szmaragda. Brabant jednak zapewni nam bardziej gęsty żywopłot, przez który niewiele będzie widać. Jeśli przy sadzeniu zastosujemy niewielkie odstępy, już po krótkim czasie zyskamy sporo prywatności, dzięki żywopłotowi. Tuja szmaragd nie będzie nigdy tak gęsta, gdyż jest bardziej smukła. Stanowi za to lepszy element dekoracyjny.

Pamiętaj o tym, że tuje przycinamy również od tyłu, co może być kłopotliwe jeśli posadziliśmy je zbyt blisko ogrodzenia. Dlatego już na etapie planowania sadzenia tui warto wziąć pewien margines, który wyniesie około metra. Dzięki temu będziemy mieć łatwy dostęp.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!