Jaką skrzynkę pocztową wybrać

Ogród Data publikacji: 20 października 2019

Wybór skrzynki pocztowej wydaje się banalnym rozwiązaniem, ale jest kilka rzeczy, które naprawdę warto wziąć pod uwagę i nie sięgać po pierwszy model, który nam się spodoba w sklepie. Skrzynka pocztowa musi posłużyć nam przez lata, nie należy również do najtańszych zakupów. Dlatego warto poświęcić chwilę czasu nad zastanowieniem się, czego od niej będziemy oczekiwać. Nasze potrzeby zdeterminują to jaką skrzynkę wybierzemy, a wbrew pozorom jest sporo kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Jaką skrzynkę pocztową wybrać

Rozmiar skrzynki na listy ma znaczenie

Ja jestem zdania, że skrzynka pocztowa powinna pomieścić koperty o rozmiarze B4 czyli takie, w które najczęściej pakuje się umowy i inne dokumenty w formacie A4, które nie są składane na pół.

Warto w tym przypadku zwrócić uwagę nie tylko na wymiary skrzynki, ale również na otwór do wrzucania listów. Często mimo tego, że skrzynka jest dużych rozmiarów to otwór jest mniejszy i sprawia, że włożenie takiej koperty bez jej zgięcia jest niemożliwe.

Ja preferuję otwory do wrzucania listów na górze skrzynki przykryte klapką. Dlaczego? Otwór znajdujący się na przedniej ścianie skrzynki umieszczony jest na pewnej wysokości, ale nie na samej górze. To sprawia, że chociaż skrzynka powinna zmieścić kopertę w formacie B4 to faktycznie taka przez otwór nie jest w sanie wejść bo zawsze kilka centymetrów zostanie na zewnątrz. Niby to nie problem, ale należy pamiętać o tym, że taki list zawsze ktoś może wyjąć. Oprócz tego w przypadku deszczu list nam po prostu zamoknie zanim zdążymy wrócić z pracy.

Koperta B4 ma wymiary 250 na 353. Skrzynka powinna być więc nieco większa, a otwór do wrzucania listów powinien mieć minimum 251 cm, aby swobodnie włożyć kopertę. Powinien też znajdować się na wysokości minimum 353 mm od dolnej krawędzi skrzynki.

Aby ułatwić wkładanie takich listów do skrzynki na listy jetem też zadania, że dużo lepsze są te z otworem od góry. Obecnie mam otwór na froncie i jestem bardzo niezadowolona. Wcześniej miałam otwór na górze skrzynki.

Nie bez znaczenia są również drzwiczki do wyjmowania poczty. Jeśli będą zbyt małe to możemy mieć problem z wyciągnięciem przez nie listów o dużych gabarytach, które zmieściły się górą.

Pokazuje to, że warto dobrze przemyśleć jakie listy najczęściej dostajemy i biorąc to pod uwagę wybrać skrzynkę. Nasz listonosz również nam za to podziękuje bo nie będzie musiał męczyć się z włożeniem listu do środka. Dobre kontakty z listonoszem są naprawdę pożyteczne i warto o nie dbać :)

Schowek na gazety

Ja osobiście go polecam i już Wam tłumaczę dlatego. Nie prenumeruję żadnych gazet, ale jeśli to robicie to oczywistym wyborem jest jego posiadanie. Mi przydaje się on jednak z innego względu.

Zauważyłam, że od kiedy go mam mniej „SPAMU” trafia do niego zamiast do skrzynki, a to ułatwia odfiltrowanie ulotek i po prostu wyrzucenie ich. Osoby, które je roznoszą wolą skorzystać ze schowka na gazety bo szybciej można do niego włożyć ulotki niż do samej skrzynki. Z pewnością wolą wykonać swoją pracę szybciej. Dlatego dużo mniej ulotek reklamowych trafia teraz u mnie wraz z listami do skrzynki.

Wcześniej często musiałam ją otwierać bo przez szybkę rewizyjną widać było, że coś jest w środku. Trzeba wyjąć klucz, otworzyć, wyjąc zawartość i wtedy okazuje się, że to tylko reklama. Teraz zwykle reklamy lądują w schowku na gazety więc po prostu je biorę i wyrzucam.

Szczelność na wodę

Warto zwrócić uwagę na budowę skrzynki, tak by nie dostawała się do niej woda i nie zamakały nam przesyłki lub listy. Wbrew pozorom wcale nie jest to przez wszystkich producentów skrzynek dobrze przemyślane. Wpadnie wody do skrzynki umożliwiają otwory nie tylko znajdujące się na jej górze, ale również spływająca woda po ściankach skrzynki pocztowej może dostać się do środka, jeśli będą tam jakieś nieprzemyślane otwory. Wtedy nasze listy zamokną, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Łatwość otwierania i wyjmowania poczty

Warto skrzynkę podczas wyboru otworzyć i sprawdzić czy wygodnie się ją obsługuje i czy można zrobić to jedną ręką. Często będziemy sięgać po listy wracając do domu i mając w ręce torebkę czy siatkę z zakupami. Dobrze byłoby wtedy nie stawiać ich na ziemi.

Skrzynki mają różną budowę. Niektóre otwiera się bardzo wygodnie i otwierają się niczym drzwi szafki uchylnej od dołu. Taki sposób wyjmowania listów jest bardzo wygodny bo mamy je wszystkie pod ręką i nie musimy wyciągać ich przez mały otwór drzwiczek.

Wygląd

Na sam koniec zostawiliśmy wygląd bo to rzecz gustu. Każdemu będzie podobać się coś innego, ale warto aby skrzynka na listy nawiązywała stylem i kolorem do ogrodzenia. Dlatego musicie już samodzielnie zdecydować co Waszym zdaniem będzie pasować najlepiej i co stylistycznie skomponuje się z całą resztą.

Podobne artykuły