Jak zafarbować buty – poradnik KROK PO KROKU

Kategoria: DIY
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-04-19

Zastanawiasz się czym zafarbować buty? Dzięki temu możesz całkowicie odmienić swoje buty, bez kupna nowej pary. To znacząca oszczędność. Dlatego dzisiaj podpowiemy Ci jak zafarbować buty w domowych warunkach. Jest to, jak najbardziej możliwe.

Czy warto farbować buty?

Jeśli zastanawiacie się czy warto farbować buty, to z pewnością na myśli macie trwałość takiego barwienia. Czy pofarbowane buty będą długo utrzymywały farbę, czy zacznie ona bardzo szybko schodzić? Jak najbardziej takie domowe farbowanie butów może być trwałe.

To świetna opcja na to, by odmienić swoje stare buty. Nadać im nowego koloru i sprawić, że zaczną nam pasować do różnych kreacji, chociaż wcześniej nie pasowały zupełnie do niczego. Nie musisz takich butów chować w głąb szafy lub się ich pozbywać. Wystarczy je pomalować, a dzięki temu staną się całkowicie nową parą butów.

Zaskocz swoje dzieci listem od Mikołaja lub wideo!

Warto to zrobić, tym bardziej, że w zasadzie mamy niewiele do stracenia. Przecież i tak nie mamy zamiaru w nich chodzić. Dlatego na pierwszą lekcję najlepiej wybrać buty, na których najmniej nam zależy. Nawet jeśli je zniszczymy przypadkiem, to posłużą nam one za lekcję na przyszłość, dzięki czemu kolejną parę pofarbujemy już idealnie.

Jak zafarbować buty?

Oczywiście malowanie butów rozpoczynamy od dokładnego ich wyczyszczenia. Powierzchnia, na którą naniesiemy farbę musi być czysta. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możemy nałożyć farbę. Kupujemy oczywiście specjalną farbę do barwienia skóry. Bez trudu znajdziemy ją w Internecie.

W sieci można również kupić gotowe zestawy do farbowania. Oprócz specjalnej farby do skóry, potrzebować będziemy również gąbeczki i miękkiego pędzelka. Dzięki pędzelkowi możemy dokładnie pomalować szczegóły, zagięcia skóry. Za pomocą gąbeczki szybko i bez widocznych odcięć pomalujemy większe płaskie powierzchnie buta. W zestawie jest również pojemnik na farbę, który ułatwia malowanie. W takich zestawach znajdziemy również preparat do czyszczenia butów.

Najpierw czyścimy buty

Zaczynamy jednak od wyczyszczenia butów. Możemy użyć dowolnego preparatu, który służy do czyszczenia obuwia, które posiadamy. Buty muszą być dokładnie oczyszczone. Nie musimy przejmować się też tym, że środek okaże się zbyt mocny. Nawet, gdy skóra zmatowi się lub odbarwi, to i tak wkrótce nałożymy na nią warstwę farby.

Buty muszą również być dobrze odtłuszczone. Tłuszcz mógłby zmniejszyć przyczepność farby. Dlatego dobrze sprawdzą się mocniejsze środki doc czyszczenia butów, nawet takie, które zawierają dodatek alkoholu. Możemy użyć do tego nawet zmywacza do paznokci, ale takiego z acetonem, gdyż jest dużo silniejszym środkiem czyszczącym.

Gdy but jest już czysty, warto zabezpieczyć zwykłą taśmą malarską elementy buta, których na pewno nie chcemy pomalować. Dlatego okleić możemy choćby podeszwę czy paski. Dzięki temu mamy pewność, że ręka nie omsknie nam się i przypadkowo nie pomalujemy elementu, który ma zostać oryginalny, lub później pomalowany na inny kolor. Warto również wcześniej wyjąć wkładki.

Przygotowanie do farbowania butów

Oczywiście następnym etapem jest nałożenie farby, którą wybraliśmy. Możemy wybrać dowolny kolor. Zazwyczaj farby do malowania butów dostępne są w szerokiej gamie kolorów. Dlatego bardzo łatwo będzie nam znaleźć coś co idealnie nam podpasuje.

Przygotujmy się na to, że jedna warstwa farby nie wystarczy. Dlatego nakładamy pierwszą warstwę farby do butów gąbeczką na dużych powierzchniach, a pędzelkiem na detalach. Następnie pozostawiamy farbę do wyschnięcia. Możemy odłożyć buty na całą noc i wrócić do nich następnego dnia.

W zależności od tego, z jakiego koloru będziemy przechodzić i tego, jak dobrze farba kryje, potrzebne będą zwykle 3-4 warstwy farby, aby buty były idealnie pomalowane.

Jeśli chcemy uzyskać efekt ombre na butach, to najwygodniej jest uzyskać to za pomocą gąbeczki. Po prostu w miejscach, które mają być ciemniejsze delikatnie dociskając gąbeczką nakładamy więcej farby. Oczywiście, gdy poprzednia warstwa już wyschła.

Konserwacja pomalowanych butów

Gdy buty wyglądają już super i całkowicie wyschły, trzeba je zakonserwować. Wykorzystujemy do tego dowolny kosmetyk do skóry. Może to być krem do skóry, który wypolerujemy delikatną ściereczką, która nie porysuje skóry.

Malowanie butów z materiałów syntetycznych jest podobne do malowanie skórzanego obuwia. Buty tak samo należy oczyścić i zabezpieczyć. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, czy farba, którą kupiliśmy przeznaczona jest również do syntetyków.

Mamy nadzieję, że dzięki temu farbowanie butów nie będzie dla Was problemem. Wystarczy zapamiętać kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniej farby i kosmetyków, a najlepiej kupić gotowy zestaw. Znajdziemy w nim pędzelek, gąbeczkę, farbę o wybranym kolorze oraz środek, dzięki któremu wyczyścimy buty.

Po oczyszczeniu butów możemy zacząć je malować nanosząc pojedynczo warstwy farby na obuwie, jednocześnie odczekując, aż pierwsza warstwa wyschnie, zanim nałożymy drugą. Po kilku warstwach buty zaczną już wyglądać, tak jakbyście sobie tego życzyły. Dlatego nie zrażajcie się pierwszą warstwą, zawsze wygląda o niezbyt efektownie.

Podobne artykuły