Jak wybrać lustro do łazienki?

Wnętrza Data publikacji: 03 kwietnia 2020

Jednym z najważniejszych elementów w każdej łazience, zaraz obok umywalki i prysznica bądź wanny jest lustro. To właśnie dzięki niemu możemy każdego dnia w optymalny sposób zadbać o własną higienę osobistą oraz wygląd. Jednakże wbrew pozorom prawidłowy wybór rodzaju lustru jest niezwykle istotnym aspektem.

Kształt ma znaczenie

Idealne lustro do łazienki musi pasować przede wszystkim do pozostałych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Dlatego też istotną rolę odgrywa tutaj kształt lustra, co przekłada się bezpośrednio na odbiór całości. Pamiętać należy, że lustro oprócz cech typowo praktycznych jest także ozdobą.

W pierwszym etapie przemyślmy więc jakie kształty dominują w naszej łazience. Jeśli umywalka, toaleta czy szafeczki charakteryzują się delikatnym, opływowym kształtem, być może warto zastanowić się nad wyborem owalnego lustra, która dobrze wkomponuje się tworząc przy tym jedną, harmonijną, spójną całość. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku prostych, ostrych oraz kanciastych zarysów wyposażenia. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się lustra w kształcie prostokąta.

Styl również jest ważny

Oprócz kształtów dominujących w łazience, należy zwrócić baczną uwagę na panujący styl. Oprawy w złotych bądź srebrnych ramkach sprawdzą się najlepiej jeśli dominuje u nas styl glamour. Z kolei zaś w przypadku mody skandynawskiej optymalnym rozwiązaniem okaże się drewno.

Wielkość lustra

To jaką wielkość lustra wybierzemy jest już tak naprawdę jedynie naszą wolą i tego jakie preferujemy. Jednakże przy tym aspekcie warto mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim- kto będzie z niego korzystać? Jeśli ma być ono przeznaczone głównie dla gości to nie musi być ono pokaźnych rozmiarów. Z kolei zaś gdy wybieramy je dla siebie i członków rodziny to warto uwzględnić nasze pociechy tak by każdy z domowników mógł komfortowo z niego korzystać. Dlatego też wybierając lustro rodzinne warto postawić na większe modele, które jeszcze dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie nadając jej swoistej głębi.

Jak wysoko umiejscowić lustro ?

Wysokość na jakiej powiesimy lustro również ma znaczenie. Przyjmuje się, że dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości minimum 1,2- 1,4 metra od podłogi. Jeśli lustro znajduje się nad umywalką wtedy należy pamiętać by zachować między nią odstęp około 20-30 cm. Pozwoli to zachować lustro w czystości chroniąc je przed zabrudzeniami i zachlapaniem.

Podobne artykuły