Jak sprawdzić ile pieniędzy zarabia firma, w której pracuję?

Lifestyle Data publikacji: 18 lipca 2018 / Aktualizacja: 2018-07-24

Jak sprawdzić ile zarabia firma, w której pracujemy? Taka informacja z pewnością interesuje wiele osób i można z niej wyciągnąć również wiele ciekawych wniosków. Choćby to jaka jest kondycja firmy i jak pewna jest nasza przyszłość czy może jak nasze wynagrodzenie powiązane jest z jej rozwojem. Jeśli zastanawiacie się czy można sprawdzić przychód firmy, w której pracujemy, to jest to możliwe pod jednym warunkiem. Jeśli firma jest spółką publiczną to można pozyskać z KRS jej raport finansowy. Było można zrobić to od dawna, ale wymagało to więcej zachodu, teraz wystarczy wejść na stronę KRS i sprawdzić dokumenty spółki.

Jak sprawdzić ile zarabia firma

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, informacja o tym w jakiej kondycji finansowej jest spółka, jest ważną informacją dla pracowników. Teraz ciężko będzie nas oszukać bo wystarczy kilka chwil by sprawdzić jakimi pieniędzmi spółka tak naprawdę obraca. Oczywiście informacje te są cenne nie tylko dla pracowników czy dla zaspokojenia zwykłej ciekawości. Można w ten sposób prześwietlić firmy, z którymi mamy zamiar współpracować jeśli mamy własną firmę. Możemy też sprawdzić jak dobrze stoi firma, do której zamierzamy złożyć CV. Analizując te dane możemy wywnioskować czy firma jest stabilna, czy może dynamicznie rośnie, albo wręcz odwrotnie, że firma ma się coraz gorzej.

Możemy nawet sprawdzić czy sklep internetowy, z którego chcemy zamówić jakieś droższe rzeczy jest wiarygodny finansowo. Daje nam to całkiem sporo różnych możliwości, o których warto wiedzieć. Zazwyczaj zwykły człowiek nie prowadzący firmy o tym po prostu nie wie. Jednak my dzisiaj wytłumaczymy wam jak dokładnie to zrobić, a jest to coś co zajmie Wam dosłownie chwilę.

KRS firmy, w której pracujemy

Jeszcze raz przypomnimy, że zadziała to jedynie w przypadku spółki. Jeśli jesteśmy zatrudnieni w firmie, w której szef prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) to nie uzyskamy takich informacji, nie będzie on nawet posiadał numeru KRS, który posiadają tylko podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wpisane są w CEIDG czy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest poznanie numeru KRS firmy, w której pracujemy. Możemy zrobić to bardzo prosto. Jako przykład weźmiemy jedną z największych polskich firm w 2018 roku według rankingu WPROST. Na pierwszy miejscu znajduje się PKN Orlen SA. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google PKN Orlen SA KRS aby otrzymać wynik z serwisu krs-online.com.pl. Numer KRS dla tej spółki akcyjnej to 0000028860.

Gdy mamy już numer KRS możemy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem. Zobaczymy taki oto ekran jak na poniższym zrzucie ekranu.

Teraz już tylko wystarczy wpisać w odpowiednie pole numer KRS, zaznaczyć, że nie jesteśmy robotem i kliknąć przycisk „Szukaj”. Po chwili trzymamy listę dokumentów, które zostały przesłane do KRS. To co nas w tej chwili interesuje to Skonsolidowane roczne sprawozdanie finansowe. (Jeśli wystąpi błąd warto spróbować w przeglądarce IE lub Edge)

Klikamy więc Pokaż szczegóły, a następnie możemy pobrać dokumenty na dysk i je przejrzeć.

Po pobraniu dokumenty w formacie PDF możemy go otworzyć w naszej przeglądarce lub innym programie obsługującym PDFy. To samo możecie zrobić w przypadku każdej dowolnej firmy, również tej, w której jesteście zatrudnieni. Dzięki temu sprawdzicie ile zarabia firma, w której pracujecie.

Podobne artykuły