Jak oszczędzać pieniądze podczas gotowania na gazie

Porady Data publikacji: 2021-10-20

Czy wiesz o tym, że to w jaki sposób gotujesz ma wpływ na zużycie gazu? Możemy ugotować tę samą potrawę i zużyć go mnie lub więcej. W tym artykule podpowiemy Wam, jak gotować, aby zużywać go mniej. Tym samym oszczędzić pieniądze na rachunkach za gaz.

Gotuj pod przykryciem

Niektóre potrawy gotować należy z odkrytą pokrywką. Należy do nich na przykład rosół. Wszystko jednak co można gotować pod przykryciem, warto tak właśnie przyrządzać. Dzięki temu szybciej uzyskujemy temperaturę wrzenia, skracamy czas przygotowania potraw i tym samym oszczędzamy na gazie.

Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz

Często wstawiamy cały czajnik wody, chociaż zamierzamy przygotować jedną lub dwie filiżanki. W ten sposób marnujemy pieniądze. Podgrzanie takiej ilości wody potrwa dłużej. Dlatego powinniśmy gotować zawsze tylko tyle wody, ile jej potrzebujemy w danej chwili.

Wybierz odpowiedni garnek

Nasza kuchenka wyposażona jest w palniki różnej wielkości. Do każdego palnika powinniśmy używać innej wielkości garnka. Ogień powinien ogrzewać tylko dno garnka, a nie jego boczne ścianki. Inaczej to strata energii. Dlatego gotujemy na odpowiednim palniku, z odpowiednią mocą i odpowiednią wielkością garnka.

Wybieramy więc odpowiedniej wielkości garnek. Nie powinien być dużo większy objętościowo, niż potrawa, którą w nim przygotujemy. Następnie dobieramy odpowiedniej wielkości palnik, tak by nawet przy pełnym ogniu ogrzewał on jedynie dno garnka. Takie gotowanie będzie najbardziej ekonomiczne.

Nie otwieraj drzwiczek piekarnika bez potrzeby

Dotyczy to osób, które posiadają gazowe piekarniki. Każde otwarcie drzwiczek to strata ciepła wewnątrz piekarnika. Strata ta musi zostać przez urządzenie wyrównana, a więc zużyje ono więcej gazu. Drzwiczki piekarnika otwieramy tylko wtedy, gdy jest to koniczne i na jak najkrótszy czas.

Nie dosalaj wody

Czy wiesz o tym, że sól podwyższa temperaturę wrzenia wody? Jeśli nie dodamy jej do garnka, wtedy woda zagotuje się szybciej. My natomiast zużyjemy mniej gazu. Dlatego czasem lepiej jest lepiej doprawić sos, niż solić wodę, w której zamierzamy tylko ugotować makaron.

Dbaj o garnki

Warto dbać o swoje garnki i patelnie. Przypalony tłuszcz, które może znajdować się na nich może negatywnie wpłynąć na przewodnictwo ciepłe, a to sprawi, że potrawy będą gotowały się dłużej. Dlatego dbamy zarówno o to, jak garnek wygląda w środku, ale i na zewnątrz. Zwłaszcza biorąc pod uwagę jego dno.

Pamiętaj o odpowiednich dyszach

Palniki należy czyścić regularnie, tak by dysze były drożne. Ogień powinien mieć niebieski kolor. Gdy zaczyna nabierać żółtej barwy, wtedy warto jest wyczyścić dokładnie kuchenkę.

Żółty ogień może też oznaczać, że masz nieodpowiednie dysze do jakości swojego gazu. Najlepiej odwiedzić jakiś mały sklep z częściami AGD w swoim mieście. Tam sprzedawca będzie wiedział jakie dysze są odpowiednie do gazu w Twoim mieście i modelu Twojej kuchenki. Będzie mógł Ci doradzić i sprzedać odpowiednie dysze. Mało osób o tym wie, że dysze muszą być przystosowane do jakości gazu i w wielu miastach te, które są w kuchence od nowości mogą być niewłaściwe.

Podobne artykuły