Jak montować ozdoby?

Kategoria: DIY
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-01-04

Montaż ozdób powinien być wykonany w sposób trwały i bezpieczny. Zarówno ozdoby wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku powinny być przymocowane tak, by samoczynnie nie zerwały się i nie zrobiły komuś krzywdy. Jest to ważne szczególnie na zewnątrz, gdyż tam do czynników ryzyka dochodzą niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silne wiatry, deszcz lub opady śniegu. Na szczęście wyroby stalowe, które możemy bez problemu zakupić w większości marketów budowlanych ułatwią nam to zadanie.

Dekorowanie wnętrz

Ozdoby wewnątrz domu wymagają od nas najmniej pracy. Wieszanie obrazków jest bardzo proste i wystarczą do tego zwykłe wkręty i śruby. W zależności od podłoża warto wybrać odpowiednie materiały. W starszych domach z duża ilością piaszczystego tynku lepiej postawić na kołki rozporowe. W przypadku nowych domów wykonanych z betonu komórkowego czasem wystarczy po prostu wkręcić samą śrubkę lub wbić gwóźdź, aby nie duży obraz dobrze trzymał się na ścianie.

Podczas wieszania obrazów warto pamiętać o kilku zasadach. Gdy obraz będzie wisiał nad meblem warto zachować symetrię. Nasz mózg jest tak zbudowany, że odbiera za ładne to co jest symetryczne. Dlatego jest to najbezpieczniejsza metoda powieszenia obrazu, tak by po jego prawej i lewej krawędzi mebel wystawał na taką samą długość.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Oczywiście reguły możemy łamać, jeśli tylko kompozycyjnie jesteśmy w stanie to uzasadnić. Przykładowo dla równowagi obok obrazu na komodzie może stać kwiat. Wtedy nie mamy wrażenia, że całość „przechyla” nam się w jedną stronę pod wizualnym ciężarem obrazu. Równoważy to wazon z kwiatami.

Wieszanie ozdób na zewnątrz

Wieszając dekoracje na zewnątrz musimy uwzględnić to, że są one narażone na warunki atmosferyczne. Silny wiatr mógłby porwać elementy słabo przytwierdzone do ściany. Dlatego powinniśmy zastosować odpowiednio długie kołki. Możemy wspomóc się również kotwami chemicznymi, które dedykowane są do dużych obciążeń i ich wyrwanie będzie niemal niemożliwe.

Oczywiście czasami dekoracje montujemy tylko na jakąś okazję. Wtedy nie chcemy przymocowywać ich na stałe. Możemy wykorzystać różne elementy naszego domu. Możemy wykorzystać do tego celu barierki, do których za pomocą uchwytów metalowych bez trudu i bezpiecznie przymocujemy dekoracje.

Podobne artykuły