Jak dbać o włosy suche i delikatne?

Uroda Data publikacji: 28 września 2023

Piękne włosy to marzenie każdej kobiety. Zdarza się jednak, że natura sprawiła, że są one zbyt delikatne lub po prostu suche. W takim przypadku mają one tendencje do łamania się. Często zmagamy się też z problemem rozdwajających końcówek. Podpowiadamy, co wtedy zrobić.

Jeżeli mamy suche włosy, podstawą jest ich nawodnienie. W ten sposób będą nie tylko lepiej wyglądały, ale staną się również zdrowsze. Nawilżenie włosów można uzyskać na wiele sposobów.

Odżywka do włosów

Łamliwe włosy to problem wielu kobiet. W takim przypadku trzeba odpowiednio o nie zadbać. Dobrym rozwiązaniem może być odżywka do włosów suchych i puszących się. Odpowiednio dobrany kosmetyk potrafi zdziałać cuda.

Dobra odżywka nawilży twoje suche włosy. Sprawi to, że staną się one bardziej elastyczne i sprężyste. Dzięki temu będą mniej łamliwe. Jeżeli masz suche włosy, stosowanie odżywki wydaje się być koniecznością.

Co niszczy moje włosy?

Na wstępie należy zaznaczyć, że włosy suche i zniszczone to nie zawsze to samo. Trzeba zatem rozróżnić te dwa pojęcia. Wiele osób ma suche włosy, ale nie oznacza to, że są zniszczone. Warto jednak wiedzieć, co negatywnie na nie wpływa.

Przede wszystkim są to wysokie temperatury. Unikajmy zatem wszelkiego rodzaju lokówek i prostownic. To samo dotyczy ich suszenia w zbyt wysokiej temperaturze. Częste narażanie na nie swoich włosów może je niszczyć i sprawiać, że będą suche.

Dieta to podstawa

Należy też pamiętać, że o włosy trzeba dbać nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz. To z czego są zbudowane, zależy od tego, co jemy. Warto zatem przyjmować pokarmy, które zawierają niezbędne dla naszych włosów składniki odżywcze. Odpowiednia dieta może zdziałać cuda i dać nam niezbędny budulec dla naszej wspaniałej fryzury.

Używanie olejów

Oprócz odżywek możemy też stosować inne kosmetyki. Dobrym rozwiązaniem są przeróżne oleje. Już sama ich konsystencja sprawia, że nasze włosy będą bardziej nawilżone. Dodatkowo zawierają one zwykle wiele składników odżywczych. Olej najlepiej nałożyć na mokre włosy przed umyciem ich. Taką mieszankę trzeba trzymać na głowie przez 20 minut.

Istnieje też możliwość nakładania oleju na sucho. Można go też używać na same końcówki, tak aby zapobiec ich rozdwajaniu się.

Odpowiedni szampon

Bardzo ważnym elementem jest też odpowiedni szampon. Może on być rozwiązaniem naszego problemu, ale też, nieodpowiednio dobrany, jego przyczyną. Unikajmy zatem kosmetyków, które zawierają mocne detergenty. To właśnie one bardzo często niszczą nasze włosy i sprawiają, że stają się one suche i łamliwe.

Maski do suchych włosów

Istnieją też specjalne maski, które nawilżą nasze włosy. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, należy stosować się do kilku zasad. Trzeba ją nałożyć na włosy, gdy są mokre, i trzymać przez około 45 minut. Pamiętajmy, że wszelkie reakcje chemiczne zachodzą szybciej w wysokich temperaturach. Dobrym choć kontrowersyjnym dla niektórych pomysłem może być zatem nałożenie wełnianej czapki.

Podobne artykuły