Główny Lekarz Weterynarii skierował ostrzeżenie do grzybiarzy. Uważajcie!

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2019-09-08

Uwielbiam chodzić na grzyby. Nawet gdy nie znajdę niczego wartościowego jest to dla mnie po prostu sposobem na odstresowanie. Co roku staram się znaleźć czas na grzybobranie i badanie nowych miejsc w poszukiwaniu najlepszych miejsc do zbierania grzybów. Jednak warto uważać bo Główny Lekarz Weterynarii wystosował ostrzeżenie do grzybiarzy. Mogą oni bowiem roznosić groźną chorobę.

Afrykański pomór świń, a grzybobranie

Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach powiązanych z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Mapa znajduje się poniżej. Obszar ochronny to strefa żółta, obszar objęty ograniczeniami to strefa czerwona, a obszar zagrożenia to strefa niebieska.

fot. Główny Inspektorat Weterynarii

Oznacza to, że osoby, które mają jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w grzybobraniu na ternie wyżej wymienionym. Wiąże się to z możliwością przypadkowego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie.

Źródło artykułu: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-w-sprawie-koniecznosci-zachowania-ostroznosci-podczas-zbierania-runa-lesnego-w-zwiazku-z-ryzykiem-zawleczenia-ASF-do-gospodarstw/idn:1084

Podobne artykuły