G-SHOCK paruje od środka

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-12-02

Zegarek G-Shock paruje od środka podczas wilgoci oraz niższych temperatur? Zdarza się to przy wielu modelach niezależnie od półki cenowej. Czy jest to normalne lub czy zegarek powinniśmy oddać na gwarancji?

G-SHOCK paruje od środka

Twój G-Shock paruje? Zauważyliśmy pewną prawidłowość dotyczącą tego zjawiska. Zegarek paruje gdy składają się na to dwa warunki.

Zaobserwuj nas na Facebooku

  1. Na dworze jest zimno
  2. Panuje duża wilgotność

Dlatego zegarek paruje gdy np. pracujemy na zewnątrz i jednocześnie pocimy się lub po prostu wilgotno. Wtedy przy niskiej temperaturze zegarek zaczyna parować do środka. Wiele osób to niepokoi, przecież zegarek jest wodoszczelny i nie powinna do niego przedostawać się wilgoć, która mogłaby osadzić się na szybce.

Zazwyczaj po powrocie do temperatury pokojowej lub zagrzaniu zegarka pod rękawem ten odparowuje i wraca do pierwotnej postaci. Problem jednak potrafi powtarzać się gdy warunki będą niekorzystne.

Wiemy jedno, takie parowanie nie szkodzi zegarkowi jest to jednak spory dyskomfort dla osób, które na zegarek wydały sporą sumę pieniędzy i oczekują tym samym takiej samej jakości.

Dlaczego G-Shock paruje?

Odpowiedź wydaje się być dość prosta. W zegarku znajduje się powietrze, które zostało zamknięte w procesie produkcji.

Powietrze to na wskutek szybkiej zmiany temperatury po prostu osadza się na szybce. Zasada ta dotyczy czystych praw fizyki i w każdym zegarku nawet wodoszczelnym ma prawo wystąpić takie zjawisko. Dlatego gdy nasz zegarek przebywa pod rękawem w kurtce w mroźny dzień i nagle zostanie wyjęty, ochłodzony zimną wodą, powietrzem czy śniegiem to może zaparować.

Słyszałam też od zegarmistrza, którego o to pytałam, że oczywiście może to być problem nieszczelności ale rzadko tak bywa. W takim wypadku należy odkręcić koronkę, wysuszyć zegarek na kaloryferze i ponownie zamknięć i problem nie powinien się powtarzać. Do rozszczelnienia może faktycznie dojść gdyby zegarek nigdy nie parował i nagle po jakimś czasie zaczął. Ale  musi być to długi okres czasu żeby przetestować go w różnych warunkach i latem i zimą.

Sprawdź również certyfikat zegarka, jeśli ma ISO6425 czyli jest zegarkiem dla nurków to nie ma prawa parować i warto go sprawdzić w serwisie gwarancyjnym. Inne zegarki mogą natomiast parować w wyniku szoku termicznego.

Opinia Casio G-Shock

O opinię na ten temat poprosiłam zespół G-SHOCK na Facebooku na oficjalnym europejskim profilu. Niestety wiele na ten temat nie udało mi się dowiedzieć. W informacji zwrotnej dostałam tylko wiadomość, w której G-Shock zapewnia, że póki zegarek ponownie odparowuje to nie ma czym się martwić.

Czy można reklamować parującego G-Shocka?

Oczywiście jeśli zegarek jest na gwarancji serwis przyjmie go aby sprawdzić co jest przyczyną i czy nie jest to rozszczelnienie. Jaki będzie efekt ich prac trudno powiedzieć. Znam zarówno opinie, w których problem przechodził, ale również takie, które po wielokrotnych odwiedzinach w serwisie nadal parowały.

Podobne artykuły