Dlaczego okna muszą być odsłonięte w samolocie przy starcie i lądowaniu?

Lifestyle Data publikacji: 31 października 2023

Pewnie każdy podczas lotu samolotem zastanawiał się, dlaczego obsługa prosi o każdorazowe odsłonięcie okien podczas startu i lądowania. Brew pozorom nie chodzi tu o ładne widoki za nimi, a o coś znacznie poważniejszego. Start i lądowanie samolotu są uważane za najniebezpieczniejsze fazy lotu. Sprawdź, z jakiego powodu wymaga się odsłonięcia okien w tych momentach.

Faza startu

Po zakończonych kontrolach technicznych i ukończonym boardingu samolot zaczyna przygotowywać się do startu. W tym celu zaczyna poruszać się po pasie startowym i nabierać znacznej prędkości. Jego silniki pracują w tym momencie na najwyższych obrotach, aby umożliwić maszynie oderwanie się od powierzchni i wzbicie się w powietrze. Wystąpienie awarii silnika, pożaru czy innej usterki może być w tych chwilach szczególnie niebezpieczne. Odsłonięte okna na pokładzie umożliwiają obsłudze samolotu obserwowanie sytuacji na zewnątrz samolotu i podjęcie jak najszybszych działań w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

Faza lądowania

Gdy samolot zaczyna zbliżać się do celu, stopniowo obniża swoją wysokość. Jest to prawdopodobnej najniebezpieczniejszy moment całego lotu, ponieważ piloci muszą bardzo dokładnie oszacować i dopasować wysokość, na której się znajdują do odległości, jaka im pozostała do pasa startowego. Podczas zmiany wysokości samolot jest szczególnie narażony na zjawiska atmosferyczne takie jak np. silny wiatr, deszcz, czy śnieg. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają ewentualne awarie, które mogą się w tych momentach pojawić. Odsłonięte okna w tej sytuacji, podobnie jak podczas startu, umożliwiają bieżącą obserwację tego, co dzieje się na zewnątrz maszyny.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie lotu?

Przede wszystkim należy uważnie słuchać załogi, gdy po zajęciu miejsc przez wszystkich pasażerów, przedstawia ona zasady bezpieczeństwa i bezwzględnie się do nich stosować. Istotną kwestią jest zapięcie pasów bezpieczeństwa w momentach, gdy pojawi się komunikat informujący o takiej konieczności. Kolejną ważną sprawą jest odsłonięcie okien podczas startu i lądowania samolotu. Takie działanie zapewni większe bezpieczeństwo wszystkim pasażerom oraz całej załodze. Ewentualne zagrożenie będzie mogło zostać wykryte na bardzo wczesnym etapie, a szanse na jego usunięcie będą znacznie większe, niż w sytuacji, gdy nikt by o tym nie wiedział.

Podobne artykuły