Dlaczego kładąc się spać mamy czasem uczucie, że spadamy?

Lifestyle Data publikacji: 24 marca 2017

Czy kładąc się spać mieliście uczucie, że spadacie? Potem nagle potrafi nami nieźle wstrząsnąć. Miałam tak przynajmniej kilka razy jednak dużo ciekawsze jest to skąd się to bierze.

Uczucie spadania podczas snu

Gdy podczas snu macie uczucie spadania lub uczucie upadku podczas snu, które kończy się drgawkami to jest ono najczęściej wywołane zaburzeniami snu. Uczucie spadania towarzyszy nam wtedy gdy przechodzimy w głęboką fazę snu.

Dlatego najczęściej dzieje się tak gdy dopiero zaśniemy. Uczucie to powoduje szybki skurcz mięśni, który zazwyczaj powoduje przebudzenie się. Podczas fazy głębokiego snu nasze mięśnie rozluźniają się. Tracimy jakby panowanie nad swoim ciałem. Dlatego czasami zdarza się, że nagle budzimy się ze snu przez np. jakiś zły sen, ale przebudzenie jest tak nagłe, że nasze mięśnie jeszcze są uśpione i nie możemy poruszyć się chociaż już mamy otwarte oczy.

Problemy te mają zazwyczaj osoby, które posiadają zaburzenia cyklu snu. Jednak u osób starszych mogą one wskazywać rozwój choroby Parkinsona. Naukowcy potwierdzają też, że częste problemy tego typu po długim okresie czasu mogą powodować problemy neurologiczne. Aby zapobiegać uczuciu spadania trzeba wyeliminować ze swojego życia stres i przemęczenie. Rozluźniać się przed spaniem i spać dostatecznie długo.

Źródło artykułu: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3251270/Just-wake-twitch-middle-night-Experts-reveal-reason-bizarre-familiar-sleep-disruption.html

Podobne artykuły