Czyszczenie kości słoniowej – jak to zrobić?

DIY Data publikacji: 01 listopada 2018

Jak czyścić kość słoniową

Z podróży i wycieczek przywozimy drobiazgi, które stanowią motywy ozdobne w naszym domu. Wiele z takich drobiazgów, jest wykonanych z kości słoniowej. Jest to tworzywo, które łatwo się może zabrudzić, a nie wiele osób zdaje sobie sprawę, jak należy czyścić takie przedmioty. Dlatego dziś przedstawiamy wam poradnik podpowiadający jak czyścić przedmioty z kości słoniowej.

Krok pierwszy – umyj przedmiot wodą

Jednym z lepszych i sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie przedmiotów z kości słoniowej, jest umycie ich w czystej letniej wodzie. Wystarczy do miski nalać chłodnej wody z kranu, zanurzyć w niej ściereczkę i przetrzeć nią drobiazg z kości słoniowej. Po tym zabiegu należy przedmiot dokładnie wysuszyć.

Krok drugi – użyj mydła

Jeśli pierwszy sposób nie pomógł pozbyć się zabrudzeń z kości słoniowej, możesz zdecydować się na użycie kolejnego sposobu. Tym razem potrzebne będzie ci miska wypełniona wodą, mydło, ale pamiętaj, by wybrać to o ph obojętnym, ponieważ tylko takie pozwoli nam na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń z przedmiotu wykonanego z kości słoniowej, a jednocześnie nie niszcząc tego tworzywa. Mydło rozpuść w wodzie, a następnie zanurz w roztworze ściereczkę i zacznij nią czyścić drobiazg. Pamiętaj, by twoje ruchy przy tym zdaniu były delikatne, by nie wyrządzić żadnych zniszczeń na kości słoniowej. Po tym zabiegu oczyść przedmiot z mydła i dokładnie osusz.

Krok trzeci – wybielanie kości słoniowej

Jednym z częstych problemów przedmiotów wykonanych z kości słoniowej, jest to, że mogą stać się one żółte i wyglądać przez to będą nieestetycznie. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, ale jest sposób na to, by przewrócić nieskazitelną biel kości słoniowej i nie jest to wcale trudne zadanie. Do tego wystarczy użyć tylko dwóch składników i jednej rzeczy, która znajduje się w niemal każdym domu na co dzień. Tak więc wybielenie kości słoniowej nie będzie nas kosztować ani grosza. Do tego potrzebne nam będą mleko i sok z cytryny. Te dwa składniki należy wymieszać w misce, a następnie w takiej mieszance trzeba zamoczyć przedmiot z kości słoniowej. Najlepiej jeśli przedmiot w całości będzie zanurzony w tej mieszance. Trzeba dokładnie zamoczyć przedmiot w mleku i soku z cytryny, by kość słoniowa wybieliła się równomiernie. Po wyjęciu przedmiotu trzeba go dokładnie wysuszyć.

Podsumowanie

Jak widzicie, czyszczenie nawet tak wymagających tworzyw nie jest trudne. Nie wymaga wiele wysiłku nie potrzebne są do tego specjalne detergenty. Wystarczy kilka składników, które zazwyczaj znajdują się w naszym domu.

Podobne artykuły