Chcesz uniknąć komarów? Posadź rośliny, które je odstraszają!

Ogród Data publikacji: 30 kwietnia 2021

Nikt nie lubi komarów. Zwłaszcza, gdy uprzykrzają nam pobyt w ogrodzie lub na balkonie. Mamy dla Was sposób, dzięki któremu odstraszymy je. Wystarczy, że na balkonie lub w ogrodzie posadzicie rośliny, które odstraszają komary. Dzięki nim zyskamy spokój podczas wiosenno-letniego odpoczynku na świeżym powietrzu.

Kocimiętka odstrasza komary

Kocimiętka jest piękną rośliną, która będzie ozdobą naszego balkonu lub ogrodu. Do tego odstrasza ona komary. Nadaje się do upraw zarówno w ziemi, jak i w donicach. Kwitnie przez całe lato i wydziela bardzo mocny zapach, który dla komarów jest bardzo nieprzyjemny. Nie lubią go również kleszcze.

Kocimiętka posiada zarówno niskie, jak i wysokie odmiany. Dzięki temu można doskonale wkomponować ją w przestrzeń. Szczególnie lubianą odmianą jest Nepeta kubanica ze względu na duże kwiaty, które w ogrodzie wyglądają przepięknie. Jest to również bardzo odporna roślina, która nie pogniewa się na nas, gdy zapomnimy ją podlać. Zazwyczaj wystarczy jej jedynie woda opadowa, a w razie dłuższych okresów bez deszczu należy podlać ją samodzielnie.

Komarzyca – roślina odstraszająca komary

Komarzyca to kolejna z roślin, którą możemy zasadzić, aby odstraszyć komary. Rozpoznamy ją po białej ramce na liściach. Plectranthus glabratus nie lubi zbyt mocnego słońca, dlatego trzeba znaleźć dla komarzycy odpowiednie miejsce, gdzie zyska trochę cienia w przypadku słonecznych dni. Nie może też mimo wszystko przebywać stale w cieniu, bo przestanie się rozwijać.

Komarzyce sadzimy w ogrodzie lub na balkonie wczesną wiosną. Trzeba ją regularnie podlewać, nie lubi ona bowiem suszy. Dlatego podłoże należy utrzymać lekko wilgotne. Na zimę komarzycę chowamy do naszego mieszkania. Jeśli tego nie zrobimy po prostu nie wytrzyma mrozów i na następny rok będziemy musieli posadzić nową.

Lawenda również odstrasza komary

Lawenda wygląda przepięknie i równie cudownie pachnie. Dla nas to jest przyjemny aromat, ale komary go nie cierpią. Dlatego skutecznie pozwala nam odstraszyć je od naszego ogrodu lub balkonu.

Zaletą lawendy jest to, że jest mało wymagająca. W zasadzie wystarczy ja posadzić i zostawić samą sobie. Wodę czerpie z opadów deszczu i to jej wystarczy. Jedynie podczas suszy musimy zadbać o jej nawodnienie.

Geranium sposobem na komary

Geranium (bodziszek) ma bardzo ładny specyficzny zapach. Można uprawiać tę roślinę zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Nie jest wymagająca. Wystarczy jej woda i słońce. Z czego podlewanie nie odbywa się również zbyt często, ale warto pamiętać o warstwie drenażowej, dzięki której korzenie rośliny nie będą gniły.

Podobne artykuły