Jest to bardzo fajny pomysł i wiele osób zastanawia się nad zrobieniem betonowej ścieżki z efektem kamieni. Cały sekret tkwi tutaj w jednej formie, którą w nieskończoność można powtarzać obok siebie. Dzięki temu możemy dowolny obszar pokryć takim wzorem.
Twarda powierzchnia ułatwia nam poruszanie się po ogrodzie. Dlatego warto najpierw zastanowić się, gdzie właściwie jest nam to potrzebne. Możemy zrobić wiele ścieżek prowadzących do różnych sekcji ogrodu lub po prostu wybetonować w ten sposób miejsce pod odpoczynek w naszym ogrodzie.
Nie trzeba być ekspertem, aby coś takiego zrobić, wystarczy szablon i beton. Wystarczy betonem wypełnić form (powinien być gęsty) i wyrównać, a następnie zdjąć ją i ponowić ten sam proces obok. Oczywiście do momentu związania betony nie możemy po nim chodzić.
Aby znaleźć taką formę w Internecie, wystarczy w Google wpisać forma do kostki brukowej, kocie łby forma czy betonowe kamienie forma.
Beton składa się z prostych składników, czyli cementu, piasku i wody. Jednak to by beton był odpowiedni, zależy od tego, w jakich proporcjach te składniki ze sobą wymieszamy. Beton powinien być również wytrzymały, bo przecież na tę kostkę będziemy wywierać obciążenie. Wytrzymałość betonu określa się literą B i następnie dodaje cyfrę np. B15, B20. Im większa cyfra, tym lepsza wytrzymałość.
Oczywiście mocnych konstrukcyjnych betonów raczej nie wymieszamy w ogródku w betoniarce, ale już standardowy przepis na beton obejmuje:
Jest to najprostszy sposób na przygotowanie betonu samodzielnie. Jednak nie zawsze warto to robić, bo na rynku są gotowe suche mieszanki.
Dlatego dla własnej wygody zalecamy kupienie mieszanki betonowej. W sklepach budowlanych kupimy gotową mieszankę przeznaczoną do rozrabiania zaprawy betonowej. Wystarczy już tylko dodać od niej odpowiednią ilość wody. Ze swojej strony możemy dodać, że stosowaliśmy mieszankę Baumit B20, która dostępna jest w 25-kilowych opakowaniach za ok. 9 zł.
Jest to jedna z najtańszych mieszanek, ale w zupełności wystarcza do takich ogrodowych prac, wylania schodków, zrobienia podjazdu czy właśnie takiej kamiennej ścieżki z formy.
Beton wymieszać możemy w wiadrze budowlanym, a do tego wykorzystujemy specjalne śmigło, które zakładamy na wiertarkę. Z doświadczenia powiem jedynie, że wiertarka powinna mieć przynajmniej te 700-750W aby dała sobie radę z gęstą zaprawą.
Jeszcze dawniej co doskonale pamiętamy, robiło się tu w taczce, mieszając szpadlem. Jeśli nie macie innych narzędzi i taka metoda się sprawdzi. Pamiętajcie, by wodę dodawać stopniowo o beton będzie ją pił. Lepiej dodać mniej i dolać niż przesadzić.
Takim betonem wypełniamy formę i dajemy mu chwilę, aby związał, bo inaczej po wyjęciu formy rozejdzie się na boki. Beton w trakcie wiązania zraszamy wodą, najpierw dwa, a potem raz dziennie, przez przynajmniej tydzień.