5 najmodniejszych kolorów mebli kuchennych w tym sezonie

Wnętrza Data publikacji: 11 marca 2024

Aranżacja kuchni to dla wielu osób spore wyzwanie. Co zrobić, aby nie była nudna, ale jednoczenie pozostała funkcjonalna? Jak włączyć kolor i gdzie go umieścić? Oto najważniejsze informacje o aranżacji kuchni i doborze kolorowych mebli!

Jak aranżować kolory ziemi? Najciekawsze trendy do kuchni

Meble kuchenne to nieodłączny element w każdym domu, który musi być praktyczny, a także estetyczny. Z tego względu kolory i zdobienia często są dobierane tak, aby ułatwiały utrzymanie czystości. Łatwo jednak można zapomnieć o tym, że kuchnia także ma cieszyć oko.

Pomocne może okazać się dobranie mebli w niecodziennych kolorach, dzięki którym pomieszczenie nabierze własnego charakteru i stanie się niepowtarzalne.

Nietrudno spotkać w kuchni białe meble. Kolor ten sprawia, że pomieszczenie optycznie się powiększa i jest mniej skomplikowane aranżacyjnie. W tym sezonie warto dodać więcej barw, najlepiej czerpiących z natury. Coraz chętniej do kuchni wybierane są intensywne  oraz ciemne odcienie – właściwie rozmieszczone sprawiają, że wnętrze nie traci, a zyskuje, wciąż pozostając w pełni użyteczne.

Zieleń w wielu odsłonach

Zieleń to zdecydowanie kolor tego roku. W kuchni warto sięgnąć po odcienie ciemne, butelkowe i zestawić je kontrastowo np. z bielą. W ten sposób barwa nabierze maksymalnej intensywności, a dodatkowo nie będzie przytłaczająca.

Kolor warto umieścić w konkretnych miejscach, np. na frontach szafek lub dodatkach, takich jak krzesła czy blat stołu. Ciekawym rozwiązaniem może być także wybór zielonych sprzętów  jak np. lodówka czy mniejsze urządzenia np. czajnik.

Kolejnym kolorem tego sezonu jest mięta. Odcień jest ponadczasowy i w przeciwieństwie do ciemnej, butelkowej zieleni, sprawia, że kuchnia nabiera lekkości. Jasna zieleń uspokaja,  wprowadza w dobry nastrój. Sprawdzi się w aranżacjach bliższych natury np. scandi lub japandi, w przeciwieństwie do nowoczesnej ciemnej zieleni – ta najlepiej odnajdzie się w wydaniu glamour.

Beż

Beż będzie odpowiednim kolorem dla fanów prostoty i minimalizmu. Można go aranżować na wiele sposobów, w bardziej nowoczesnym stylu lub nawiązując do czegoś bliższego wystrojowi śródziemnomorskiemu. W pierwszym wypadku należy postawić na lakierowane fronty np. w półokrągłym kształcie. Druga opcja sprawdzi się świetnie na meblach stylizowanych i postarzanych. Świetnym dodatkiem do beżu jest wplecenie brązu np. w postaci lameli na ścianie.

Terakota

Intensywny kolor kojarzy się z ciepłem i działa energetyzująco, co jest świetnym rozwiązaniem do kuchni. Lekko wypłowiały odcień świetnie sprawdzi się na podłodze – czerwono-brązowe kafle będą ciekawym uzupełnieniem dla jasnej, piaskowej kuchni. Może być też odpowiednim dodatkiem na ścianie jak np. tło dla otwartych półek.

Kuchnia w tym kolorze stanie się miejscem spędzania wielu przyjemnych chwil z bliskimi, a także będzie przytulnym uzupełnieniem wystroju całego domu.

Biel

Zestawienie bardzo klasycznych kolorów w kuchni jest praktyczne, subtelne i sprawdzi się niemal wszędzie. Aby przełamać jednolitą biel, warto dobrać do niej inny odcień np. szarość. To bezpieczne połączenie stworzy wnętrze wyciszające, spokojne wnętrze. W wydaniu minimalistycznym będzie bardziej surowe, z kolei scandi, szczególnie dzięki drewnianym dodatkom, sprawi, że kuchnia stanie się miejscem relaksu i swoistego powrotu do natury. Sprawdzi się także we wnętrzach art déco, ponieważ w tym stylu dużo zależy od aranżacji i dobieranych dodatków.

Uniwersalność bieli sprawia, że przy jej pomocy można uzyskać niemal każdą wymarzoną aranżację. To też świetny kompan do dobierania innych kolorów. Ciekawym eksperymentem jest dodanie do białej kuchni dodatków w bardzo intensywnych odcieniach. Takie przełamanie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach nowoczesnych, które nadal stawiają na minimalizm, ale łamią schemat jednej barwy.

Granat

Głęboki i ciemny odcień niebieskiego sprawia, że wnętrze błyskawicznie nabiera elegancji i świetnie komponuje się w domach w stylu Hampton, art déco czy glamour. Wrażenie dodatkowo będą potęgować złote lub mosiężne dodatki, które wyróżniają się i połyskują na ciemnym tle. Jak włączyć kolor do kuchni?

Sprawdzi się jako barwa frontów szafek, ale ciekawym rozwiązaniem może być np. granatowa wyspa z marmurowym blatem. W ten sposób ciemny odcień nie zdominuje przestrzeni, a wciąż będzie zauważalnym elementem. Aby uzyskać mniejszy kontrast, zamiast bieli warto wybrać do kuchni beż lub szarość. Wnętrze będzie mniej surowe i bardziej przytulne.

Czy warto postawić na modne kolory mebli?

W tym sezonie wśród kolorów mebli i aranżacji kuchni królują barwy inspirowane naturą. Dzięki wielu odcieniom da się stworzyć ciekawe połączenia, które wpasują się w pomieszczenia wykończone w wielu stylach. Zdecydowanie warto!

Podobne artykuły