Streetwear w codziennym ubiorze do biura – na co postawić?

Moda Data publikacji: 31 stycznia 2024

Stylizacje streetwear to nie tylko propozycja na wyjście do miasta. Wiele osób wybiera też ubrania w tym stylu, idąc do pracy. Biurowy dress code nieustanne podlega przemianom. Coraz częściej odchodzi się od formalnych, sztywnych zasad na rzecz komfortowych, wygodnych ciuchów. Jak ubrać się do biura, aby czuć się swobodnie? Zobacz nasze propozycje!

Co założyć do pracy? Streetwear dla początkujących

Praca w biurze nie zawsze musi wiązać się z dyskomfortem i dodatkowymi obowiązkami. Jeśli nie przepadasz za ubraniami, które trzeba prasować, koniecznością zapinania guzików oraz uciskającym kołnierzykiem, można poszukać czegoś innego. Odkąd wiele firm w okresie pandemii przeszło na home office, podczas spotkań online można było zobaczyć, jak ludzie ubierają się na co dzień. To sprawiło, że wszyscy oswoili się z widokiem bawełnianej bluzy albo T-shirtu zamiast koszuli i spodni w kant. Po powrocie do biur pracownicy w większości firm mogli sobie pozwolić już na więcej luzu. A jak wiadomo, wygoda na pierwszym miejscu to jedna z głównych zasad stylu streetwear!

Nie musi to jednak oznaczać, że teraz w pracy można sobie pozwolić na wszystko. Wciąż nie we wszystkich miejscach dobrze widziane będą dresowe spodnie. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie założenie jeansów. Jeśli chcesz podkreślić swoją osobowość, możesz wybrać modele z dziurami lub przetarciami. Co więcej, wcale nie muszą być obcisłe – równie dobrze można zdecydować się na zupełnie inny fason z szerokimi nogawkami.

U panów często oryginalne T-shirty z nadrukiem zastępują zapinane koszule. Warto podkreślić, że taki strój wcale nie musi być odbierany jako nieelegancki. Zwróć uwagę na to, że wielu prelegentów na szkoleniach, konferencjach i innych eventach nosi je razem z marynarką.

Skoro można bez oporów założyć jeansy i T-shirt, równie dobrze można wybrać wygodne obuwie zamiast mokasynów, trzewików czy sztybletów. W biurze sneakersy są powszechnie akceptowane. To dobra wiadomość również dla pań, które nie chcą nosić niewygodnych butów na obcasie!

Nie zapominajmy też o hoodies. Luźne, wygodne bluzy z kapturem, zakładane przez głowę lub rozpinane to idealne rozwiązanie na każdą porę roku. Jesienią i zimą znacznie bardziej komfortowo poczujesz się w takiej bluzie, a nie w swetrze albo golfie.

Strój do biura – zmiany krok po kroku

To, jaki strój jest akceptowalny, a jaki budzi kontrowersje, zależy od wielu różnych czynników. Z jednej strony barierą mogą być formalne regulaminy pracy i zasady zapisane w wewnętrznych dokumentach, z drugiej – nieformalne zwyczaje, uprzedzenia i przekonania osób zarządzających. Nie bez znaczenia są także niepisane zasady rządzące daną branżą. Przykładowo osoby zatrudnione w działach kreatywnych, jak stratedzy czy graficy mogą sobie pozwolić na nieco więcej ekscentryczności, natomiast w bankowości, branży prawniczej czy ubezpieczeniowej wszyscy są raczej przyzwyczajeni do tradycyjnej elegancji.

Tam, gdzie streetwear może wydawać się kontrowersyjny, warto zacząć od stopniowych zmian. W niektórych firmach funkcjonuje casual Friday – jeden dzień w tygodniu, gdy normy dotyczące ubioru są mniej restrykcyjne. Stopniowe rozszerzanie luźniejszych zasad dobierania garderoby na kolejne dni za zgodą szefa może sprawić, że z czasem wszyscy poczują się komfortowo.

Szukasz pomysłów na streetwearowe stylizacje do biura? Zobacz kolekcje na stronie 2005!

Podobne artykuły