Gdy to robisz mówią, że rozpieszczasz dziecko. To nie prawda i nie słuchaj ich!

Parenting Data publikacji: 16 stycznia 2018

Słyszeliście kiedyś, nie noś tak tego dziecka na rękach bo je rozpieszcza – ma przecież nogi, nie możesz go wiecznie wyręczać? Jeśli tak mówią to najlepiej przestań słuchać ich „dobrych” rad.

Noszenie dziecka na rękach

Niektórzy uważają, że noszenie dziecka na rękach to wyraz słabości matki, którą dziecko manipuluje aby wyręczyć się w tak prostej czynności jak chodzenie. Nie powinnaś im wierzyć bo prawda jest zupełnie odwrotna.

Czy wiesz o tym, że genetycznie ludzkie dzieci należą do noszeniaków? Oznacza to nie mniej i nie więcej jak to, że potrzeba bycia noszonym u naszego dziecka wynika z jego genów i w żadnym wypadku nie jest wymysłem. To prawda, jedne dzieci mogą potrzebować tego bardziej inne mniej, tak jak ze wszystkim w życiu. Jednak dziecko od pierwszych godzin swojego życia posiada odruch chwytania, który przygotowany jest do bycia noszonym. Spróbujcie to zauważyć sami, jak wasze dziecko zaciska uda i rączki by być bezpiecznym w pozycji noszenia.

Czy noszenie to rozpieszczanie?

Jak już wiecie noszenie nie jest czymś nienaturalnym, wręcz przeciwnie. W jaki sposób moglibyśmy rozpieścić swoje dziecko nosząc je? To tak samo jakby rozpieszczać dziecko dając mu inne rzeczy, których potrzebuje w danym okresie rozwoju np. pożywienie czy przytulanie.

Noszenie na rękach nie tylko nie rozpieszcza dziecka, ale nawet wpływa pozytywnie na jego rozwój co potwierdza szereg badań. Oczywiście zapewniamy dziecku podstawową potrzebę, którą jest danie bezpieczeństwa przez bliskość cielesną. Jednak to nie wszystko.

Fizjoterapeuci twierdzą, że dla dziecka dużo korzystniejsze jest noszenie w chuście czy na rękach niż układanie dziecka na wznak w wózku by je w jakieś miejsce przewieźć. Dziecko w nosidle przyjmuje postawę fizjologiczną czyli plecy ułożone w kształt litery C. Dlatego też dzieci, które były noszone w chuście rzadziej cierpią na wady postawy. Dlatego jeśli nie masz sił na noszenie dziecka na rękach wypróbuj chustę. Sama taką miałam i jest to coś genialnego. Chodziłam tak z dziećmi po górach, albo wykonywałam czynności w domu, bo obie ręce nadal były wolne, a dziecko miało to czego potrzebowało, czyli bliskości.

Co się dzieje z dzieckiem gdy nosimy je na rękach

  1. Uspokaja się
  2. Może lepiej obserwować i uczyć się otaczającego świata
  3. Szybkiej nabywa zdolności kojarzenia
  4. Wyostrza bystrość oraz inteligencję u dziecka
  5. Poprawia nastrój dziecka
  6. Buduje bliskość z rodzicem
  7. Rozwija łagodny charakter u dziecka

Wyobraź sobie teraz, że każdy kto radzi Ci abyś nie nosiła swojego dziecka na rękach w rzeczywistości chce by dziecko w późniejszym okresie miało problemy z uczuciami czy miało niższe poczucie własnej wartości.

Jak długo nosić dziecko na rękach?

Nie ma na to dobrej odpowiedzi. Najlepsza to chyba taka: tak długo jak tego dziecko potrzebuje i jak długo my dajemy radę. Z czasem dziecko i tak będzie chciało samo wszędzie chodzić, biegać i sprawdzać nowe miejsca. Nie martw się, nie będziesz go nosić do końca życia, już ono Ci na to nie pozwoli. To potem Ty będziesz prosić „chodź, mamusia weźmie Cię na rączki, będzie szybciej”, a dziecko powie Ci, że nie ma mowy :)

Źródła

  1. dziecisawazne.pl
  2. parenting.pl
  3. mamadu.pl
  4. edziecko.pl

Podobne artykuły