​Osprzęt elektroinstalacyjny jako stylowy element aranżacyjny

Dekoracje Data publikacji: 22 sierpnia 2023

Rozmaite kontakty i gniazdka to akcesoria, bez których trudno jest wyobrazić sobie współczesny dom czy mieszkanie. To właśnie te osprzęty pozwalają na zapewnienie zasilania wykorzystywanym przez nas sprzętom, a także umożliwiają obsługę zainstalowanego oświetlenia. Nie jest to jednak ich jedyna rola. Ci z nas, którzy pamiętają jeszcze budownictwo z przełomu lat dziewięćdziesiątych a początku XXI wieku, z pewnością dobrze znają stare, szare osprzęty, których obecność w domowych wnętrzach brała się głównie z konieczności. Ich wygląd nie pozwalał jednak na stylowe wkomponowanie ich w elegancki wystrój wnętrz, wymuszając na domownikach i gościach ignorowanie ich obecności. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi – podejście producentów do kwestii estetycznych. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat dekoracyjnego osprzętu elektroinstalacyjnego.

Dlaczego estetyka osprzętu ma tak duże znaczenie?

Żyjemy w czasach, w których obecność elektroniki jest zauważalna niemal na każdym kroku. Nie inaczej jest w przypadku naszych czterech kątów. Nawet w dobie minimalistycznych aranżacji, trudno jest nam uniknąć montażu rozmaitych włączników elektrycznych oraz gniazd. Warto zatem zadbać o taki dobór osprzętu, aby mógł on stanowić estetyczne dopełnienie wybranej przez nas aranżacji, bez względu na to, czy cenimy sobie surowy industrializm, czy przytulny styl loftowy.

Współczesny osprzęt elektryczny to przede wszystkim szeroka gama kształtów ramek i mechanizmów centralnych, a także wyjątkowe warianty kolorystyczne. Dzięki temu domownicy są w stanie stworzyć naprawdę unikatowe akcenty dla każdego wystroju wnętrz, dobierając gniazda czy włączniki pod kątem koloru ścian i mebli. Co więcej, nie musimy się martwić o wybór między niesamowitą estetyką a praktycznością – nowoczesny osprzęt łączy w sobie obie te cechy, zapewniając bezpieczeństwo i bezawaryjność na długie lata.

Legrand Niloe – seria dla amatorów funkcjonalnego minimalizmu

Założona już w 1860 roku we francuskim Limoges firma Legrand uchodzi obecnie za jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów osprzętu elektroinstalacyjnego. Jednym z owoców wieloletnich starań francuskich mistrzów jest popularna seria Niloe, łącząca w sobie funkcjonalność, piękno oraz ogólną prostotę designów. W tej kolekcji znajdziemy na przykład łączniki oświetlenia z funkcją automatycznego wyłączania, indukcyjne ładowarki USB czy gniazdo RD-TV-SAT-SAT, pozwalające na oglądanie dwóch niezależnych kanałów satelitarnych przy jednoczesnym nagrywaniu.

Klasyczne ramki kontaktów i gniazd z serii Legrand Niloe to także szeroka gama wariantów kolorystycznych. Oprócz standardowych opcji, takich jak biel czy czerń, znajdziemy tu również elementy grafitowe i aluminiowe, które można połączyć z mechanizmem w standardowym kolorze. W efekcie otrzymujemy niezwykle stylowe osprzęty, które wspaniale podkreślą aranżację niemal każdego wnętrza. Niewątpliwym atutem serii Niloe jest także bardzo prosty montaż zapewniony przez udoskonalone zaciski oraz pazurki.

Schneider Cedar – natynkowe osprzęty do zadań specjalnych

Nierzadko zdarza się, że osprzęt elektryczny musi zostać zamontowany także w miejscach, w których panują niesprzyjające warunki. Należy przy tym pamiętać, że hermetyczne modele znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale też budownictwie mieszkalnym – znakomitym przykładem są m.in. garaże, piwnice czy łazienki. Obecność pyłów i wilgoci wiąże się z kolei z podwyższonym ryzykiem awarii, a w skrajnych przypadkach – nawet porażenia prądem. Seria Cedar, zaprojektowana przez francuską firmę Schneider Electric, ma na celu zapobiegać takim nieprzyjemnym sytuacjom, odznaczając się przy tym znakomitą funkcjonalnością oraz estetyką.

Kontakty i gniazda Schneider Cedar są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i czarnym. Odznaczają się charakterystycznym, nowoczesnym designem, prostym montażem oraz szczelnością na poziomie IP 44. Oznacza to, że osprzęt nie ulegnie awarii wskutek zachlapania wodą, a pod jego obudowę nie przedostaną się zanieczyszczenia o wielkości 1 mm i większe. W tej serii znajdziemy ponadto aż 14 rodzajów osprzętów, włącznie z podwójnymi gniazdami.

Schneider Odace – niezwykła forma dla designerskich wnętrz

Już na pierwszy rzut oka seria Odace zwraca na siebie uwagę niezwykle unikatowym designem, bazującym na zastąpieniu tradycyjnych, kwadratowych mechanizmów centralnych okrągłymi. Dzięki temu możemy być pewni, że zakupione włączniki elektryczne z pewnością nadadzą wnętrzom zupełnie nowego, nowoczesnego charakteru. Jest to szczególnie istotne w przypadku aranżacji designerskich, opierających się w dużej mierze na unikatowych elementach wystroju.

Niewątpliwym atutem serii Odace jest także ogromne zróżnicowanie dostępnych osprzętów elektroinstalacyjnych. Znajdziemy tu na przykład włączniki schodowe, łączniki krzyżowe, gniazda schuko, a nawet akcesoria do inteligentnych domów. Na uwagę zasługują również nietuzinkowe warianty kolorystyczne, obejmujące ramki drewniane, aluminiowe czy żwirowe, co znacząco poszerza wszelkie możliwości aranżacyjne. Warto więc przyjrzeć się ofertom specjalistycznych sklepów i dobrać osprzęty, które ożywią dodatkowo nasze cztery kąty. Szczególnie że cena takich produktów nie jest wygórowana!

Podobne artykuły