Wiosna jest porą roku, w której natura budzi się do życia. Jest to też okres wzmożonych porządków. Mycie okien, przeglądanie szaf, a nawet pranie dywanów — te czynności zwykle robi się podczas pierwszych ciepłych i słonecznych dni. W ruch idą również ściereczki do kurzu, właśnie wtedy należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu między innymi kratek wentylacyjnych dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Kratki wentylacyjne spełniają bardzo ważną funkcję, to właśnie one odpowiedzialne są za prawidłową wentylację pomieszczeń. Jednak to nie wszystko, zapobiegają one powstawaniu pleśni, usuwają z wnętrza budynku parę wodną, dym papierosowy oraz niebezpieczny dla zdrowia i życia dwutlenek węgla. Dlatego tak ważne jest, aby kratki były nienagannie czyste.
Sposobów na czyszczenie kratek wentylacyjnych jest wiele. Można przetrzeć je szmatką, odkurzyć miotełką lub odkurzaczem, a nawet użyć dedykowanej chemii. Jednak ważne jest nie tylko, czym się czyści kratkę wentylacyjną, ale również, to w jaki sposób. Ponieważ część wspomnianych wyżej metod może okazać się niewygodnych oraz nieskutecznych, gdy wykonasz je nieprawidłowo.
Na kratkach wentylacyjnych szczególnie tych umieszczonych w kuchni i łazience osadza się nie tylko kurz, ale też tłusty osad. W tym przypadku przetarcie ściereczką nie wystarczy, a mycie kratki, która zazwyczaj umieszczona jest blisko sufitu, będzie niewygodne. Dlatego do tego zadania należy podejść taktycznie. Po pierwsze zdemontuj kratkę. Po drugie za pomocą odkurzacza, szczotki do zamiatania lub suchego pędzelka oczyść kratkę z kurzu. Po trzecie umyj ją. Ważne, aby sposób mycia dostosować do materiału, z jakiego wykonana jest kratka wentylacyjna.
Kratki wykonane ze stali nierdzewnej, można myć w zmywarce. Z kolei te z tworzywa sztucznego są podatne na zarysowania, dlatego należy myć je ręcznie. Zrobisz to szybko i skutecznie za pomocą środków, które masz w domu. W pierwszej kolejności sięgnij po te naturalne, które są przyjazne dla Twojego zdrowia i bardzo skuteczne. Do czyszczenia plastiku świetnie sprawdzi się soda oczyszczona, która ma właściwości wybielające, oczyszczające, a dodatkowo działa przeciwbakteryjnie. Wystarczy wsypać sodę do wody i tak przygotowaną mieszanką umyć kratkę. Druga opcja to płyn do mycia naczyń, który ma właściwości odtłuszczające — namocz kratkę w wodzie z dodatkiem płynu, odczekaj chwilę, a następnie za pomocą delikatnej części gąbki do naczyń umyj kratkę.
Na koniec pozostaje Ci tylko umieścić umytą i osuszoną kratkę w otworze wentylacyjnym.