Czy myjnia bezdotykowa jest lepsza od szczotkowej?

Motoryzacja Data publikacji: 14 maja 2017

Często wybieramy myjnię bezdotykową aby chronić lakier naszego samochodu przed zarysowaniami, które mogłyby pozostawić szczotki w zwykłej myjni. Czy jednak myjnia bezdotykowa jest całkowicie bezpieczna dla naszego auta? Postaramy przybliżyć się temat.

Myjnie automatyczne mają dosyć złą opinię. Są wygodne bo wystarczy wjechać samochodem do środka i poczekać, aż wykona ona pracę za nas. Jednak dużo częściej dbając o lakier samochodu wybieramy myjnię ciśnieniową bezdotykową.

Czy jest ona jednak bezpieczna dla naszego samochodu? Jest kilka minusów, o których musimy wiedzieć i brać pod uwagę podczas pielęgnacji naszego auta.

  1. Niszczy uszczelnienia elementów samochodu. Reflektory czy inne elementy naszego auta uszczelnione są by woda nie chlapała do nich podczas jazdy w deszczu. Jednak nie są one przygotowane na silny strumień wody z myjki ciśnieniowej i z czasem się poddadzą, a w naszych lampach zacznie zbierać się wilgoć i woda.
  2. Mycie felg czy nadkoli jest dla nich niebezpieczne. Raz, że nagle zmieniamy temperaturę rozgrzanego metalu klocków i tarczy hamulcowych. Mogą się odkształcać, dwa że wypłukujemy pod ciśnieniem smary, które znajdują się w zawieszeniu i naturalnie je zabezpieczają.
  3. Myjemy zbyt blisko. Możemy w ten sposób zniszczyć lakier, a nawet oderwać elementy dekoracyjne samochodu. Odległość lancy powinna wynosić ok. 30cm, aby dokładnie umyć auto jednak zbliżamy ją bardziej. Z tej odległości nie jest tak skuteczna i należałoby umyć gąbki, ale przecież nie chce nam się tego robić.
  4. Silny strumień wody z niewielkiej odległości może zniszczyć wiele elementów samochodu. Nawet o tym możemy nie wiedzieć np. kierując wodę na grill przedni, a jednocześnie wyginając blaszki chłodnicy.

Oczywiście ma ona również swoje zalety, które górują nad myjnią automatyczną. Jednak warto pamiętać o tym, że każdy z tych sposobów jest dla karoserii auta szkodliwy bo zawsze używa się albo silnych detergentów, albo siły, albo wysokiej temperatury. Najdokładniejsze i najbezpieczniejsze jest mycie auta własnoręcznie, za pomocą delikatnej gąbki i dużej ilości wody oraz bezpiecznych detergentów.

Źródło artykułu: http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/myjnie-bezdotykowe/1y6nr

Podobne artykuły