Jeśli nie umiesz dbać o kwiaty te rośliny są dla Ciebie idealne!

Dekoracje Data publikacji: 25 października 2017

Te rośliny są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu i nie potrafią dbać o kwiaty. Przeżyją w różnych warunkach, pokochają najciemniejsze kąty Twojego domu. To świetne żywe dekoracje do domu, które nie będą wymagały od Ciebie zbyt dużego wymagania.

Dracaena

To popularna roślinka z Ikea. W zasadzie wystarczy wsadzić ją do wazonika z wodą i można o niej zapomnieć. Raz zostawiłam ją na kilka długich miesięcy w mieszkaniu, w którym nie mieszkałam i przeżyła. Nie wiem ile była bez wody, ale długo :)  Prosta i ładna dekoracja, która nie wymaga od nas zaangażowania.

Dracena ma również wiele innyc odmian, które również są dosyć proste w hodowli np.:

  1. Dracena sanderiana
  2. Dracena obrzeżona

Kalatea

Kalatea lub ostrzeszyn to roślina pochodząca z Ameryki. Wiecznie zielona bylina, która nadaje się do ogrodu, ale również do mieszkania. Posiada wiele gatunków i są one często stosowane jako rośliny ozdobne. Duże barwne liście stanowią ciekawą dekorację.

W mieszkaniu mogą rosnąć przez wiele lat. Roślina jest o tyle wdzięczna, że nie musi stać w słońcu, można wsadzić ją do kąta gdzie wcale nie ma dużo światła. Latem podlewa się ją często, 2-3 razy w tygodniu. Wtedy jednak można zaadaptować specjalne doniczki czy systemy dozujące wodę i roboty jest mało. Zimą podlewamy raz na tydzień i to jej wystarczy. Liście można spryskiwać wodą. Dozownik wody kosztuje naprawdę grosze, jest prosty w obsłudze i zapewnia optymalną wilgotność naszym roślinom. Jeśli nie lubicie podlewać zachęcam do kupienia takiego wynalazku.

Aloes

Aloes jest nie tylko ładny, ale też praktyczny. Można go wykorzystać na wiele sposobów przy zabiegach kosmetycznych w domu lub dbaniu o zdrowie. Jego hodowla jest banalnie prosta. Aloe aristata to odmiana, którą naszym zdaniem najlepiej kupić. Samą roślinę wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie, nie wymaga ona od nas zbyt wiele wysiłku, a bardzo się mimo tego rewanżuje :)

Kaktusy

Wiecznie zielone rośliny, które potrafią gromadzić w sobie wodę i przetrwać bardzo długo. Dlatego są to świetne rośliny do domu dla zapominalskich. Kaktusy zazwyczaj wymagają umiarkowanego nasłonecznienia i dosyć rzadkiego podlewania.

Juka doniczkowa

To kolejna roślina, którą miałam i nie wymagała zbytnio zainteresowania. Dodatkowo bardzo łatwo się ją rozsadzało i szybko rosła więc kupując jedna bardzo szybko za jej pomocą możemy wypełnić cały dom jukami. Nie warto moim zdaniem kupować ich więcej :)

Juka lubi stać koło okna i lubi też świeże powietrze więc gdy wietrzymy będąc najbliżej okna będzie czuła się dobrze. Jukę wystarczy podlewać odstaną wodą gdy ziemia robi się sucha. Nie wolno jej przelewać bo korzenie będą gniły i juka będzie do wyrzucenia. Chyba, że uda nam się ją odratować i przesadzić. Ale wtedy liście więdną i cała roślina robi się brzydka, a na zgniłych korzeniach zaczyna rozwijać się grzyb. Juka rośnie do sporych rozmiarów u mnie sięgała już pod sufit i trzeba było ją przycinać.

Zamiokulkas ziemiolistny

Roślina wygląda ładnie, jest dosyć rozłożysta i świetnie prezentuje się na balkonie. Nie jest wrażliwy na suszę więc gdy wyjedziemy na urlop i nikt go nie będzie podlewał to po powrocie nadal będzie żywy :) Wystarczy podlewać go raz na tydzień w normalnych warunkach.

Kliwia

Wystarczy podlewanie jej raz w tygodniu. Zimą nawet rzadziej :) Kliwia bardzo ładnie sobie kwitnie właściwie co roku jeśli o nią dbamy. Mam tutaj na myśli pilnowanie czy nie jest jej za ciasno w doniczce. Co jakiś czas gdy się rozrasta trzeba ją przesadzić do większej i uzupełnić ziemię.

Epipremnum złociste

To ostatnia roślina, którą Wam polecę. Moja babcia ją uwielbiała bo była bardzo prosta w uprawie, a przy tym bardzo ładna. Chyba trzeba by wylać na nią kwas aby ją zabić :) Bardzo szybko rośnie i łatwo się rozmnaża więc kupując jedną możesz sobie zasiedlić nią cały dzień. Moja babcia trzymała ją na szafie, a stamtąd miała rozciągnięte linki, po których roślina rozchodziła się po całym suficie. Naprawdę fajnie to wyglądało. Ma takie długie łodygi niczym winogron (nie ma tylko swoich macek aby się złapać). Ją wystarczy po prostu podlewać gdy ma sucho i to jej wystarczy.

Podobne artykuły