Jak zrobić prosty klimatyzator ze zwykłego wentylatora?

DIY Data publikacji: 22 czerwca 2021

Klimatyzator przenośny to świetne rozwiązanie na upały. Można podłączyć go wszędzie, wystarczy przez rękaw w oknie wystawić rurę wentylatora na zewnątrz. Ciepłe powietrze będzie przez niego wydmuchiwane, a wnętrze mieszkania schładzane. Urządzenie takie jednak wiążę się ze sporym wydatkiem. Gdy masz dość upałów, a nie możesz sobie pozwolić na zakup klimatyzatora, wykorzystaj ten trik!

Klimatyzator z wentylatora

Wystarczy, że posiadasz zwykły wentylator. Daje on oczywiście ulgę, ale nie schładza powietrza. Możemy jednak wprowadzić drobną modyfikację, która pomoże Ci zaczerpnąć trochę chłodu w mieszkaniu podczas upałów.

Potrzebujesz dodatkowo miski, lodowatej wody oraz zwykłego ręcznika kąpielowego. Teraz wystarczy tylko nalać do miski zimnej wody. Dodatkowo warto zamrozić w butelce wodę w zamrażarce i włożyć ją do miski z wodą. Dzięki temu będzie chłodna przez dłuższy czas.

Ręcznik zawieszamy na suszarce do prania, tak by częściowo był zanurzony w lodowatej wodzie. Przed nim stawiamy wentylator i włączamy. Teraz będzie rozpraszał w pomieszczeniu chłodne powietrze. Dzięki temu efekt będzie lepszy, a Tobie będzie zdecydowanie przyjemniej.

Działa on na takiej samej zasadzie, jak klimator. Jest to proste urządzenie, które zawiera zbiornik na wodę lub miejsce na wkłady chłodzące. Rozprasza on schłodzone w ten sposób powietrze po pomieszczeniu. Nie jest oczywiście tak wydajny jak klimatyzacja. Pomaga jednak podczas upałów, a jak widać, możemy zastąpić go dużo tańszym samodzielnie skonstruowanym rozwiązaniem.

Zaletą klimatora w porównaniu do klimatyzatora jest dużo niższa cena. Nie musimy również wystawiać poza pomieszczenie specjalnej rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Wadą jest natomiast niższa skuteczność jeśli chodzi o możliwość schłodzenia pomieszczenia.

Podobne artykuły