Jak uratować zbyt kwaśny bigos?

Porady Data publikacji: 27 października 2021

Jak uratować zbyt kwaśny bigos? W tym artykule podpowiemy Wam co zrobić, gdy bigos wyjdzie za kwaśny. To wcale nie oznacza, że cała nasza praca spaliła na panewce. Taki bigos bez trudu możemy uratować. Dzięki temu nie będziemy musieli go wyrzucać ani jeść z kwaśną miną. Będzie smaczny jak zwykle, wystarczy wiedzieć co zrobić.

Bigos wychodzi nam zbyt kwaśny, gdy nie odsączymy kapusty. Warto jej spróbować przed przygotowaniem. Bardzo kwaśną kapustę oprócz wyciśnięcia, warto również przelać bieżącą zimną wodą. Wyciśniętego kwasu nie wylewamy do zlewu, a zostawiamy. Wtedy w razie potrzeby możemy dokwasić nim bigos. Załóżmy jednak, że już jest po sprawie. Bigos wyszedł nam zbyt kwaśny. Co wtedy zrobić?

Sposób na kwaśny bigos

Musimy w jakiś sposób zbalansować kwaśność bigosu dodając inne składniki, które ją ukryją. Kwasowość pochodzi z kapusty kiszonej. Możemy więc dołożyć więcej kapusty słodkiej, aby zmniejszyć ilość kwasu zwiększając objętość bigosu. Kapustę możemy wcześniej ugotować w osobnym garnku, aby zmiękła i dopiero wtedy dodać ją do bigosu, a następnie jeszcze trochę gotować.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie kwasowości bigosu jest dodanie suszonych śliwek. Te przed wrzuceniem do bigosu warto namoczyć w słodkim czerwonym winie. Po dodaniu śliwek gotujemy bigos, aż zmiękną. Słodycz jednak rozbije kwasowość i sprawi, że bigos będzie smaczniejszy.

Dobrym sposobem jest również dosłodzenie bigosu. Nie dodajemy jednak po prostu cukru, chociaż możemy to zrobić. Dużo lepiej sprawdzi się jednak miód, który doda nam specyficznego aromatu, a jednocześnie sprawi, że bigos stanie się słodszy.

Zbyt kwaśny bigos warto również podawać z dodatkami, które ten smak mogą zneutralizować. Dlatego podajemy go wraz z chlebem, ziemniakami lub innymi dodatkami, a nie jako samodzielne danie.

Podobne artykuły