Rak wątroby to choroba, która stanowi 7% zachorowań na nowotwory na świecie. Występuje on trzy razy częściej u mężczyzn niż kobiet. Każdego roku diagnozuje się 750 000 nowych zachorowań. Nie warto lekceważyć pierwszych objawów tej choroby. Wczesne jej wykrycie daje duże szanse na wyleczenie. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy poruszyć ten temat i zwrócić Waszą uwagę na objawy, które powinny skłonić Was do wizyty u lekarza i przeprowadzenia odpowiednich badań.
W grupie ryzyka znajdują się osoby, które chorują na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Większe ryzyko zachorowania na raka wątroby mają też osoby, które mają stłuszczenie wątroby lub marskość. Palenie tytoniu również zwiększa ryzyko zachorowania. Wśród kobiet czynnikiem wpływającym na zachorowanie może być też długotrwałe stosowanie estrogenów.
Niestety na samym początku objawy tej choroby mogą być bagatelizowane. nie są one bowiem charakterystyczne. Najczęściej pojawia się powracający ból brzucha po prawej stronie. Przypomina on niestrawność lub wzdęcia, dlatego jest przez nas często lekceważony. Może pojawiać się również brak apetytu, a w późniejszym okresie choroby do spadku masy ciała, która nie jest wywołana dietą lub innymi powodami.
Jednym z objawów raka wątroby jest również wodobrzusze co charakteryzuje się powiększonym obwodem brzucha. W przypadku tej choroby dochodzi również do żółtaczki, gałki oczne czy skóra stają się wtedy żółte.
W przypadku zauważenia jakiegokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Badaniami koniecznymi są USG jamy brzusznej i tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Wykonuje się również badanie krwi. Szybkie wykrycie tej choroby to szansa na powrót do zdrowia.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.