Jak usunąć pleśń z sylikonu

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 23 marca 2019 / Aktualizacja: 2022-03-28

Jak usunąć pleśń z sylikonu? Jest na to prosty domowy sposób. Gromadzenie się pleśni na sylikonie w łazience to powszechny problem w wielu domach. Łazienka jest miejscem, w którym panuje wyższy poziom wilgotności powietrza niż w innych pomieszczeniach. Nic więc dziwnego, że w takich miejscach jak fugi czy łączenia może tworzyć się pleśń. Z pleśnią należy walczyć. Ma ona bowiem negatywny wpływ na nasze zdrowie, wielu więc uważa, że jest ona jedna z przyczyn infekcji, których doświadczamy.

Czym jest pleśń

Czarny lub zielonkawy nalot, który znajdziemy na sylikonie w naszej łazience to właśnie pleśń. Pleśń to nic innego jak grzyby. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu i osiadają na różnych powierzchniach. Dlatego pleśń może się przenosić również na inne miejsca w naszym domu czy łazience. Nie należy do tego dopuszczać i zwalczać ją gdy tylko zauważymy pierwsze jej ogniska.

Pleśń najbardziej ceni sobie do rozwoju miejsca wilgotne. W czasie swojej egzystencji wydzielają mikrotoksyny, które oddziałują negatywnie na nasz organizm. Pleśń może powodować wiele objawów, które tak naprawdę nie są przez nas z nią kojarzone. To właśnie z jej powodu możesz mieć problemy z bezsennością czy oddychaniem. Może pojawić się ból mięśni czy stawów, stany nieżytowe nosa, dysfunkcje nerek, przemęczenie i wiele innych dolegliwości.

Wielu lekarzy zwraca uwagę na szkodliwe dzianie pleśni zwłaszcza na dzieci. Jeśli Twoje dziecko często choruje może to być spowodowane właśnie pleśnią, która obniża odporność poprzez uszkadzanie układu immunologicznego dziecka.

Wiesz już dlaczego pleśń jest groźna. Teraz dowiedz się jak skutecznie możesz z nią walczyć wykorzystując rzeczy, które masz w domu. Nie musisz kupować specjalnie do tego celu środków zabijających grzyby, które nie rzadko są drogie. Wiele innych substancji wykazuje również właściwości grzybobójcze i są dużo łatwiej dostępne.

Jak usunąć pleśń z sylikonu

Zanim przejdziemy do procesu usuwania pleśni z sylikonu warto zdać sobie sprawę z tego, że gdy ją zaniedbamy o pozwolimy długo funkcjonować na sylikonie, może one wżerać się w niego tak głęboko, że konieczne będzie jego usunięcie. Usunięcie starego sylikonu i położenie nowego jest bardzo proste, z pewnością jesteś w stanie poradzić sobie z tą czynnością samodzielnie bez wzywania fachowca. Jeśli potrzebujesz do tego instrukcji, o tym jak usunąć stary sylikon pisaliśmy na naszym portalu wcześniej.

Najpierw jednak spróbuj usunąć pleśń, a naturalnym środkiem, który skutecznie nam w tym pomoże jest ocet. Jest to popularny w polskiej kuchni produkt, więc istnieje duża możliwość, że masz go w swoim domu. Ma on wiele różnych zastosowań poza gotowaniem, a jednym z nich jest usuwanie grzybów. Dzieje się tak dlatego, że ocet ma działanie grzybobójcze. Jest to bezpieczny i całkowicie naturalny sposób na usuwanie pleśni. Dużo lepszy od środków chemicznych, które zawierają często chlor. Jest on w tak wysokim stężeniu, że użycie go w zamkniętym pomieszczeniu wymaga następnie wywietrzenia go. Dlatego zdecydowanie wolę ocet.

Użycie octu do usunięcia pleśni z fug i sylikonu jest bardzo proste. Przelej go do buteleczki z atomizerem i spryskaj nim sylikon, a następnie pozostaw na 10-15 minut. Po tym czasie wytrzyj pleśń wilgotną ściereczką, którą następnie wyrzucisz. Nie będzie ona nadawała się do dalszego sprzątania bo tym samym zarodniki pleśni możesz przenieść na inne powierzchnie. Jeśli to nie poskutkuje możesz wykonać pastę do usuwania pleśni i wyczyścić ją szczoteczką.

Aby to zrobić wystarczy, że wymieszasz ze sobą 5 łyżek sody oczyszczone i 5 łyżek wody utlenionej. Oba składniki również przedstawiają właściwości grzybobójcze. Taka pasta może pomóc zwłaszcza w czyszczeniu fug, gdzie pleśń może wżerać się głębiej i jest trudniejsza do usunięcia. Pamiętaj o tym, że niektórych materiałów wykończeniowych takich jak marmur, nie należy traktować octem, który jakby nie patrzeć jest kwasem.

Jak zapobiec powstawaniu pleśni w łazience

Każdy wie, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto wprowadzić w swoje życie nawyki, które mają zapobiec powstawaniu pleśni w łazience. Jak dobrze wiesz, pleśń lubuje sobie środowisko wilgotne, dlatego nasze działania powinny mieć na celu zmniejszenie wilgotności powietrza w łazience.

Można zrobić to na wiele sposobów. Każda łazienka ma wentylację, grawitacyjną lub mechaniczną. Jeśli mamy wentylację grawitacyjną możemy pomyśleć o przerobieniu ją na mechaniczną. Taka wentylacja dużo lepiej poradzi sobie z odprowadzeniem wilgotnego powietrza na zewnątrz. Warto też pamiętać by otwory wentylacyjne były sprawdzane i nie zasłaniane. Czasami podczas zimy decydujemy się je zamknąć aby zatrzymać w domu ciepło. Niestety czynność taka często wiąże się z powstaniem w łazience pleśni.

Gdy już skończysz kąpiel możesz również zostawić otwarte drzwi od łazienki, aby część wilgotnego powietrza rozprowadzić po całym mieszkaniu. Oczywiście nie mniej ważne jest zachowanie odpowiedniej czystości w łazience. Miejsca, które narażone są na wystąpienie pleśni powinny być czyszczone przy każdym sprzątaniu łazienki i warto do tego wykorzystywać środki, które zabijają grzyby. Może być to naturalny ocet, płyny specjalne do mycia łazienki np. z chlorem czy nawet wybielacz do ubrań, który taki chlor zawiera.

Warto również wiedzieć jak usunąć silikon. Możesz go wtedy wymienić na nowy i problem pleśni na nim znika.

Podobne artykuły