Glebogryzarka – do czego służy i jak ją obsługiwać?

Ogród Data publikacji: 21 listopada 2022
glebogryzarka do czego służy

Profesjonalne glebogryzarki spalinowe od wielu lat stanowią podstawowe wyposażenie wielu ogrodników. Nic w tym dziwnego – urządzenia te poza podstawową funkcją spulchniania gleby mogą wykonać także wiele innych prac sezonowych, o których wie niewiele osób. Jak działa i do czego służy glebogryzarka spalinowa oraz jak stworzyć z jednego urządzenia przydatny przez cały rok sprzęt wielofunkcyjny? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Jak działa glebogryzarka spalinowa?

Glebogryzarka spalinowa to urządzenie działające bez konieczności dostępu do źródła energii elektrycznej. Urządzenia wyposażone są w silnik, który wprawia w ruch główną część glebogryzarki – wał, wraz z nożami tnącymi lub innymi akcesoriami. Gdy glebogryzarka zostaje uruchomiona, elementy urządzenia obracają się, co umożliwia wykonanie licznych prac ogrodowych. Warto podkreślić, że większość sprzętów posiada takie funkcje jak regulowana głębokość pracy glebogryzarki, a także możliwość ustawienia szerokości pracy urządzenia.

Do czego służy glebogryzarka ogrodowa?

Glebogryzarka najczęściej wykorzystywana jest do przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin. Urządzenie, przy użyciu noży tnących, nacina podłoże, tym samym naruszając glebę i umożliwiając posadzenie w niej warzyw, drzewek owocowych, czy kwiatów. Ponadto glebogryzarka może okazać się niezbędnym narzędziem przy zakładaniu trawnika – wówczas nasiona trawy mogą dotrzeć głębiej, co ułatwi ich ukorzenianie.

Akcesoria do glebogryzarki, czyli jak uzyskać narzędzie wielofunkcyjne

Odpowiadając na potrzeby użytkowników, firma Globstal stworzyła akcesoria do glebogryzarek, umożliwiające rozszerzenie funkcjonalności sprzętu. Przykładowo, po zamontowaniu do urządzenia kultywatora lub bron, można spulchnić glebę na większej głębokości, a także wykorzystać glebogryzarkę do wyrównywania gleby po orce. To jednak nie wszystkie funkcje, jakie można osiągnąć, wykorzystując akcesoria.

Dodatkowy pług do orki sprawi, że glebogryzarka świetnie sprawdzi się także przy rozdrabnianiu, kruszeniu i obracaniu gleby. Co więcej, podczas zakładania trawnika z użyciem glebogryzarki można także wykonać aerację lub wertykulację murawy. Wystarczy wówczas zamontować do urządzenia aerator lub wertykulator. Z kolei, aby ułatwić sobie prace przy sadzeniu roślin, warto zaopatrzyć się w tzw. znacznik lub radełko, które uformują niezbędne redliny, bez konieczności robienia tego własnoręcznie.

Czy glebogryzarka zastąpi pług?

Niewiele osób wie, że glebogryzarka wcale nie musi służyć wyłącznie do uprawy gleby. Jeśli powierzchnia ogrodu lub przestrzeń wokół domu zostaną przysypane pokrywą śnieżną, glebogryzarka może stać się także profesjonalnym urządzeniem do odśnieżania. Wystarczy wybrać dodatkowy pług do śniegu i zamontować go do glebogryzarki tak jak inne akcesoria. Możliwość wyboru pługu sprawia, że pozornie sezonowe urządzenie staje się sprzętem całorocznym.

glebogryzarki elektryczne

Jak używać glebogryzarki i jak ją odpalić?

Aby odpalić glebogryzarkę, należy postawić urządzenie na prostym podłożu, co umożliwi prawidłowe określenie płynów eksploatacyjnych. Następnie należy zwrócić uwagę na ilość paliwa w zbiorniku i jeśli jest taka potrzeba – uzupełnić je. Kolejno konieczne jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku i podobnie jak w przypadku paliwa – należy uzupełnić ewentualne braki.

Następnym krokiem przed odpaleniem sprzętu jest sprawdzenie poziomu oleju w reduktorze i w skrzyni biegów. Jeżeli ilość płynu będzie prawidłowa, można przejść do uruchamiania urządzenia. Na kierownicy glebogryzarki należy wcisnąć i zablokować dźwignię awaryjnego zatrzymania silnika. Kolejno należy ustawić dźwignię gazu w odległości 3/4 od maksymalnej wartości. Dźwignia zmiany biegów powinna być ustawiona na luzie.

Przy gaźniku urządzenia znajdują się dwa przełączniki – powietrza i paliwa. Należy ustawić je według wzoru przy gaźniku, a następnie złapać za rączkę szarpaka. Szarpak należy kierować w stronę do ciała, a gdy poczujesz opór – pociągnij szarpak mocniej. Glebogryzarka powinna odpalić się automatycznie. W celu zgaszenia silnika należy użyć przełącznika dolnego i wcisnąć dźwignię awaryjnego gaszenia silnika.

Jakie paliwo do glebogryzarki?

Najczęściej wybierane i polecane glebogryzarki Husqvarna zwykle wyposażone są w silniki dwu- lub czterosuwowe. Dlatego tak ważne jest, aby do uzupełnienia braków za każdym razem stosować benzynę bezołowiową o liczbie oktanowej 95, bez żadnych dodatków. Ponadto należy pamiętać, aby nie przechowywać paliwa przez długi czas w zbiorniku glebogryzarki, co mogłoby wpłynąć na stan silnika.

Podsumowanie

Glebogryzarki spalinowe to urządzenia, które można wykorzystać w licznych pracach w ogrodzie przez cały rok. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na moc silnika, a także na głębokość i szerokość roboczą sprzętu. Dzięki zastosowaniu licznych akcesoriów glebogryzarka może stać się wielofunkcyjnym urządzeniem, wykorzystywanym zarówno przy uprawie gleby, jak i przy sadzeniu roślin, pracach porządkowych, czy przy odśnieżaniu przestrzeni wokół domu.

Podobne artykuły