Czy zimą można używać klimatyzacji w samochodzie?

Motoryzacja Data publikacji: 19 grudnia 2021

Latem klimatyzacja w samochodzie pozwala nam się schłodzić i zapewnia komfort podróży podczas dużych upałów. Zimą zależy nam jednak na tym, aby auto ogrzać. Jest bowiem wystarczająco chłodno na zewnątrz. Czy w takim wypadku klimatyzacja w samochodzie jest nam do czegoś potrzebna i można z niej skorzystać?

Klimatyzacja samochodowa zimą

Istnieją dwa argumenty, które przemawiają za korzystaniem z klimatyzacji zimą. Pierwszym z nich jest zadbanie o sam jej układ, który podczas długiego zastoju bardziej narażony jest na usterki. Dlatego jeśli chcemy zapobiec zepsuciu klimatyzacji, to warto nawet zimą raz na jakiś czas ją włączyć. Dzięki temu wszystkie elementy będą stale eksploatowane i jednocześnie smarowane. Nie osiądzie też w niej wilgoć, która mogłaby powodować rozwój grzybów.

Drugi argument jest dużo praktyczniejszy podczas zimy. Z pewnością zauważyliście, że o tej porze roku dużo częściej parują szyby w aucie, a niekiedy nawet zamarzają od wewnątrz. Jest to spowodowane nadmierną wilgocią powietrza wewnątrz kabiny.

Układ klimatyzacji osusza powietrza, dlatego warto korzystać z niej nawet zimą. Powietrze zostanie osuszone, a następnie ogrzane. Dzięki temu zmniejszymy wilgotność w samochodzie i szyby będą mniej parowały, a w aucie nadal będzie ciepło.

Jeśli do tej pory nigdy nie korzystaliście z klimatyzacji zimą, to sprawdźcie ten trik. Jeśli jednak radzicie sobie z problemem parujących szyb inaczej, to pamiętajcie o tym, aby chociaż raz na dwa tygodnie pojeździć z włączona klimatyzacją. Dzięki temu unikniecie kosztownych napraw w przyszłości.

Podobne artykuły