Co zrobić aby nie dać złapać się na radar? Kilka sposobów!

Motoryzacja Data publikacji: 20 stycznia 2018

Ostatnio w Internecie popularny zrobił się wpis, w którego tytule mamy poznać sposób na uniknięcie mandatu, a następnie czytamy by przestrzegać prędkości. Jak najbardziej jest to właściwy tok myślenia i przestrzeganie ograniczeń prędkości jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie mandatu.

Jak uniknąć mandatu za prędkość

Jednak warto przy okazji wspomnieć o innych sposobach, które mogą nam pomóc uniknąć mandatu i są oczywiście legalne. Czego właśnie we wszystkich tych artykułach zabrakło. Dlatego oprócz najoczywistszej drogi czyli:

  1. Zwracaniu uwagi na znaki ograniczające prędkość
  2. Dostosowanie prędkości do obowiązujących ograniczeń

Warto też zabezpieczyć się na inne sposoby, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemności płacenia mandatu karnego za przekroczenie prędkości.

Zobacz również: Jak opłacić mandat przez internet

Limity prędkości

Nie ma co się oszukiwać, niekiedy limity prędkości, w niektórych miejscach ustawione są tak jakby miały za zadanie złapać nas na ich przekroczeniu. Na trasach, którymi często jeżdżę znam co najmniej trzy takie miejsca, w których ludzie dają się łapać jak muchy na lep. Zazwyczaj są to drogi o dobrej widoczności, bez ruchu pieszych, ale np. ze zjazdami za zakrętem czy za wzniesieniem. Wtedy ograniczenie prędkości na takim odcinku do 50km/h powoduje, że bardzo łatwo jest kogoś złapać na przekroczeniu jej o 20 czy nawet 30 kilometrów. Zwłaszcza gdy znaku nie zauważymy, a droga sugerowałaby, że limit prędkości może być na niej większy.

Dlatego dobrym sposobem jest jeżdżenie z włączoną nawigacją nawet gdy nie musimy z niej korzystać. Wszystko dlatego, że ma ona wbudowaną informację o tym jaki limit prędkości obowiązuje na danym odcinku drogi. Oczywiście nie jest ona 100% bezbłędna, ale w większości przypadków gdy nie mamy pewności z jaką prędkością możemy się poruszać, wystarczy na nią spojrzeć i wszystko będzie jasne.

Legalny antyradar

Jest aplikacja, z którą zawsze jeżdżę i nie muszę jej nawet akurat w moim przypadku włączać. Chodzi o Yanosik. Ma on wbudowaną nawigację więc można go używać przy wcześniejszym sposobie, ale znacznie ważniejszą funkcją jest informowanie siebie o zagrożeniach na drodze czy właśnie pomiarach prędkości.

Jak to działa? Otóż gdy ktoś zauważy pomiar prędkości zgłasza go w aplikacji, a wtedy inni użytkownicy będąc w okolicy są już o nim informowani, dzięki temu zwiększają swoją czujność i jadą przepisowo. W ten sposób można bardzo łatwo uniknąć mandatu.

Użytkowników aplikacji obecnie jest tak dużo, że praktycznie każdy pomiar jest oznaczony. Często widziałam jak dopiero Panowie Policjanci rozstawiają się na swoim stanowisku, a już byli zgłoszeni.

Jeśli macie w samochodzie auto z Bluetooth to jest to jeszcze fajniejsze. Gdy nasz telefon po wejściu do auta i włączeniu stacyjki rozpozna radio Bluetooth to aplikacja Yanosik sama włącza się zminimalizowana. Dlatego gdy nawet mam telefon w kieszeni to wsiadając do auta ostrzeganie już się włącza. I często nawet nie wyjmując go i nic nie robiąc wiedziałam, że za jakiś czas będzie kontrola prędkości.

Jest to aplikacja społecznościowa więc ważne jest by również samodzielnie dołożyć swoją cegiełkę do tego i zgłosić kontrolę gdy ją zauważymy pierwsi.

Podobnie działa też aplikacja Waze, ale ma ona w Polsce znacznie mniejszą społeczność. Jeśli jednak wyjdziecie na urlop za granicę to prędzej właśnie z niej dowiecie się o kontroli.

CB Radio

CB Radio to taki prekursor Yanosika. Oczywiście nadal świetnie sprawdza się w zajemnych komunikowaniu kierowców i informowaniu o zagrożeniach oraz kontrolach prędkości. Dlatego jeśli często jeździsz w długie trasy zakup CB Radia może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

fot. Majsterkowo – YouTube

Zobacz test różnych modeli CB Radia aby wiedzieć, który warto wybrać do własnego użytku. Kanał Majsterkowo przeprowadził test czterech popularnych modeli w dobrej cenie:

  • Alan 100+
  • President Jimmy II
  • President Henry Classic
  • M-Tech Legend III

Podobne artykuły